Εκπαίδευση
Μαθητές του 3ου Γυμνασίου Κιλκίς φιλοξενήθηκαν στη Λευκωσία
Συντάκτης: Eidisis.grΣτα πλαίσια του διακρατικού οικολογικού προγράμματος «Χρυσοπράσινο φύλλο» δεκατέσσερις μαθητές του σχολείου μας (δεκατρείς στην πραγματικότητα, καθώς ο ένας από τους μαθητές μας, ο Δημήτρης, δυστυχώς τελευταία στιγμή αρρώστησε) μαζί με τις καθηγήτριες Άννα Ζηρίδου και Μοσχοπούλου Κατερίνα επισκέφτηκε το νησί της Κύπρου στις 15 με 19 Μαρτίου 2023. Είχε προηγηθεί το Δεκέμβριο η τετραήμερη επίσκεψη των Κυπρίων μαθητών στο Κιλκίς και η φιλοξενία τους σε οικογένειες μαθητών μας και αναμενόταν να γίνει η αντίστοιχη επίσκεψη των δικών μας, η ανταπόδοση.
Εβδομάδα δράσεων Φιλαναγνωσίας στο 5ο Δημοτικό Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΜε αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, 2-4-2023, οργανώνουμε μια Εβδομάδα δράσεων Φιλαναγνωσίας. Διάφορες δραστηριότητες έχουν οργανωθεί για να προωθήσουν την ιδέα της Φιλαναγνωσίας στα παιδιά.
Προσκλήθηκε η Κινητή Βιβλιοθήκη Κιλκίς όπου ξεναγήθηκαν και ενημερώθηκαν τα παιδιά για τις δράσεις της και για την Κεντρική Βιβλιοθήκη Κιλκίς, την οποία βέβαια έχουν ήδη επισκεφτεί τα περισσότερα τμήματα του σχολείου.
28 τελειόφοιτες/ος στην 19η ορκωμοσία του Τμήματος Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΤα χαμόγελα περίσσεψαν σήμερα στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κιλκίς, όπου έλαβε χώρα η 19η τελετή ορκωμοσίας των τελειόφοιτων του Τμήματος Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης του ΔΙΠΑΕ Κιλκίς.
Ο Δήμαρχος Κιλκίς Δημήτρης Κυριακίδης μαζί με τον Σεβασμιότατο Μητροπολίτη Πολυανής και Κιλκισίου κ. Βαρθολομαίο, αιρετούς εκπροσώπους του Δήμου, της Περιφερειακής Ενότητας Κιλκίς, τον Πρόεδρο του Τμήματος Απόστολο Κορλό, τους καθηγητές και συγγενείς των αποφοίτων παρακολούθησαν με εμφανή συγκίνηση την ορκωμοσία και συνεχάρησαν τους 28 πτυχιούχους για την επιτυχή ολοκλήρωση των σπουδών τους.
Το εξατάξιο Δημοτικό Σχολείο του Γαλλικού επισκέφτηκε την εφημερίδα μας
Συντάκτης: Eidisis.grΜια ευχάριστη νότα στη δημοσιογραφική μας δουλειά, μας χάρισαν τα παιδιά του Δημοτικού Σχολείου Γαλλικού την Πέμπτη 30-03. Με μεγάλη χαρά υποδεχτήκαμε τους μαθητές και τις μαθήτριες και τους ξεναγήσαμε στα γραφεία της εφημερίδας μας στο Μεταλλικό του Ν. Κιλκίς.
Με μεγάλη χαρά δέχθηκε στο γραφείο του ο Δήμαρχος Κιλκίς ΔημήτρηςΚυριακίδης τον ΜανώληΛαζαρίδη και τον ΦώτηΦωτιάδη, μαθητές του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Κιλκίς και μέλη του Ομίλου Δημοσιογραφίας του Σχολείου τους, οι οποίοι του παρουσίασαν τη δημοσιογραφική εργασία του Ομίλου, τυπωμένη στην έκδοση της πανελλήνιας εφημερίδας ‘’Το Βήμα της Κυριακής’.
Οι μαθητές των εσπερινών σχολείων του Κιλκίς στο Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού
Συντάκτης: Eidisis.grΤην Πέμπτη 23 Μαρτίου 2023 μαθητές και εκπαιδευτικοί του Εσπερινού Γυμνάσιου Κιλκίς, του Εσπερινού ΓΕΛ Κιλκίς και του Εσπερινού ΕΠΑΛ Κιλκίς επισκεφθήκαμε το Τμήμα Δημιουργικού Σχεδιασμού και Ένδυσης του Διεθνούς Πανεπιστήμιου της Ελλάδος στο Κιλκίς έχοντας την ευκαιρία να γνωρίσουμε το μοναδικό Ανώτατο Ίδρυμα της Περιφερειακής μας Ενότητας.
Βραβείο για τα αστέρια του 2ου Δημοτικού Κιλκίς στον τελικό του διαγωνισμού ρομποτικής WRO στην Αθήνα
Συντάκτης: Eidisis.grΤην Κυριακή 26.3.2023, η ομάδα ρομποτικής του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς με την επωνυμία "Galaxy Citizens", έλαβε μέρος στον τελικό του διαγωνισμού WRO που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα. Η ομάδα που αποτελείται από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε΄ Τάξης: Ζωηρό Δημήτρη, Ζώτο Χρήστο, Καφετζή Νικολέτα, Παντελίδη Περικλή, Πετρίδου Δέσποινα και Στανιμεροπούλου Φαίδρα, συμμετείχε στην ανοικτή κατηγορία Γ΄- Στ΄ Δημοτικού με τον γενικό τίτλο: Smart Cities – Έξυπνες Πόλεις, όπου συμμετείχαν 60 ομάδες από όλη την Ελλάδα. Στο τέλος της αγωνιστικής διαδικασίας, έπειτα από μια σειρά αξιολογήσεων από τους κριτές, κατάφερε να αποσπάσει το Ειδικό Βραβείο «Καλύτερης Παρουσίασης».
Συστάθηκε η Ένωση Γονέων Δήμου Κιλκίς με Συνέλευση και εκλογή διοίκησης
Συντάκτης: Eidisis.grΣε ένα σημαντικό βήμα προχώρησαν Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων του Δήμου Κιλκίς, όπου μετά την εκλογή αντιπροσώπων, πραγματοποίησαν Γενική Συνέλευση και εξέλεξαν Διοικητικό Συμβούλιο της Ένωσης Γονέων Δήμου Κιλκίς, καθώς και Εξελεγκτική Επιτροπή, αντιπρόσωπο για την Ομοσπονδία Γονέων Κεν. Μακεδονίας και εκπρόσωπο στην Επιτροπή Παιδείας του Δήμου Κιλκίς.
20 νέες θέσεις μαθητών για εγγραφή στην Α΄ τάξη του 2ου Πειραματικού Λυκείου Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΗ Διευθύντρια του 2ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Κιλκίς ενημερώνει πως έχουν προκηρυχθεί είκοσι (20) νέες θέσεις μαθητών και μαθητριών για εγγραφή στην Α΄ Λυκείου για το σχολικό έτος 2023-2024.
Οι θέσεις αφορούν μαθητές και μαθήτριες που τώρα φοιτούν στην Γ΄ Γυμνασίου και επιθυμούν να εγγραφούν στο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Κιλκίς. Επισημαίνεται πως οι θέσεις αυτές δεν αφορούν μαθητές και μαθήτριες του 2ου Πειραματικού Γυμνασίου Κιλκίς.
Ποιητές και ποιήτριες από... κούνια - Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης στο 5ο Δημοτικό Σχολείο του Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΣτον ποιητή Μιχαήλ Μήτρα ανήκει η αρχική έμπνευση της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης, πριν από 25 χρόνια, η οποία εορτάζεται κάθε χρόνο στις 21 Μαρτίου. Ο Έλληνας ποιητής, το φθινόπωρο του 1997 πρότεινε στην Εταιρεία Συγγραφέων να υιοθετηθεί ο εορτασμός της ποίησης στην Ελλάδα, όπως και σε άλλες χώρες, και να οριστεί συγκεκριμένη ημέρα γι’ αυτό.
Η εισήγησή του έφτασε με επιστολή στα χέρια του ποιητή και μελετητή της ποίησης Κώστα Στεργιόπουλου, προέδρου τότε της Εταιρείας Συγγραφέων. Η ποιήτρια Λύντια Στεφάνου πρότεινε ως ημέρα εορτασμού την 21η Μαρτίου, την ημέρα της εαρινής ισημερίας, που συνδυάζει το φως από τη μία και το σκοτάδι από την άλλη, όπως η ποίηση, που συνδυάζει το φωτεινό πρόσωπο της αισιοδοξίας με το σκοτεινό πρόσωπο του πένθους. Η πρώτη Ημέρα Ποίησης γιορτάστηκε το 1998, στο παλαιό ταχυδρομείο της πλατείας Κοτζιά.
Στο 5ο Δημοτικό Κιλκίς οργανώσαμε έναν διαγωνισμό με τίτλο «το τραγούδι του 5ου» και τα παιδιά που έλαβαν μέρος έγραψαν ένα ποίημα για το σχολείο τους, με την προοπτική να μελοποιηθεί και να αποτελέσει τον Ύμνο του Σχολείου μας.
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, δόθηκαν τα βραβεία στους πρωτεύσαντες στον διαγωνισμό και τιμητικές διακρίσεις σε όλους/ες τους συμμετέχοντες, ενώ τα παιδιά που κέρδισαν απήγγειλαν το ποίημά τους στην ολομέλεια του Σχολείου.
Παραθέτουμε μερικούς στίχους από το ποίημα:
«το 5ο το Δημοτικό είναι το σχολείο που αγαπώ
Το 5ο το Δημοτικό είναι πρώτο στον νομό
Κάνει δράσεις φοβερές και δραστηριότητες πολλές
Όλο το Κιλκίς μιλάει για το 5ο, που «φυσάει»
Δεν κοροϊδεύω, δεν μαλώνω, με τον φίλο μου φιλιώνω
Κι αν με κάποιον δεν ταιριάζω, κάνω πίσω, ησυχάζω…»
Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που πήραν μέρος, για τις αξιόλογες προσπάθειές τους!