Σκοπός του προγράμματος είναι η αναβάθμιση των δεξιοτήτων και η επανακατάρτιση των ανέργων σε κλάδους υψηλής ζήτησης με έμφαση σε δεξιότητες που αφορούν τους κλάδους της πληροφορικής και του περιβάλλοντος.
Η ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΚΙΛΚΙΣ αφουγκράζεται τις ανάγκες της σύγχρονης αγοράς εργασίας και επιλέγει να προσφέρει θέματα εκπαίδευσης τα οποία εξασφαλίζουν την επαγγελματική ανέλιξη των ωφελούμενων, προσφέροντας:
- Αναβάθμιση γνώσεων και δεξιοτήτων
- Ενίσχυση του βιογραφικού και του επαγγελματικού προφίλ
- Εναρμόνιση και προσαρμογή στις εξελίξεις κάθε εργασιακού τομέα
Κάθε τμήμα κατάρτισης αποτελείται από 200 ώρες θεωρίας, οι οποίες πραγματοποιούνται με τη μέθοδο της μικτής μάθησης δηλ. κάποιες ώρες γίνονται δια ζώσης σε αίθουσες της Επιμορφωτικής και κάποιες με τηλεκατάρτιση. Στη συνέχεια ακολουθούν οι εξετάσεις πιστοποίησης (με εύκολη διαδικασία) στις εξοπλισμένες αίθουσες του παρόχου κατάρτισης σε Κιλκίς και Πολύκαστρο. Στο διάστημα αυτό περισσότεροι από 100 ωφελούμενοι βρίσκονται σε διαδικασία ένταξης σε αντίστοιχα τμήματα.
Επισημαίνεται ότι η πλατφόρμα για την υποβολή αιτήσεων www.voucher.gov.gr παραμένει ανοιχτή μέχρι την κάλυψη των 120.000 προβλεπόμενων θέσεων.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στα στελέχη της Επιμορφωτικής σε Κιλκίς και Πολύκαστρο για την ενημέρωση και καθοδήγησή τους στην υποβολή της αίτησης και τα επόμενα στάδια. Όσοι ήδη έχουν αιτηθεί και επιλεχθεί από το πρόγραμμα, καλούνται να επικοινωνήσουν άμεσα με τον εγκεκριμένο πάροχο κατάρτισης, για να μπορέσουν να ενταχθούν σε τμήμα. Διαθέσιμα στοιχεία επικοινωνίας: