Γνωρίζοντας αυτή τη συνθήκη και επιθυμώντας παράλληλα να αφήσει ένα στοιχείο της προσωπικότητάς του στο σχολείο που υπηρέτησε για 26 συνεχόμενα χρόνια, ο μέχρι χθες συνάδελφός μας Δημήτρης Γκιούλτσος, δώρισε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς πέντε εξαιρετικά έργα του, που αποτελούν καρπούς της πολύχρονης και επίπονης τριβής του με τον ραπιδογράφο και τη σινική μελάνη.
Η τεχνική με την οποία δημιούργησε τα έργα του ο Δημήτρης Γκιούλτσος, απαιτεί υπομονή και πολύωρη εργασία. Μια μαύρη επιφάνεια αποτελεί την ένωση πολλών διαδοχικών κόκκων μελάνης που μελετώνται με προσοχή, ώστε με την πύκνωση και την αραίωσή τους να δίνουν το παιχνίδισμα του φωτός και να μορφοποιούν μια συμπαγή εικόνα.
Τα πέντε αυτά έργα που θα εκτεθούν σε ιδιαίτερο σημείο του διδακτηρίου, αποπνέουν γαλήνη και ηρεμία, χαρακτηριστικά στοιχεία άλλωστε της προσωπικότητας του δημιουργού τους, τα οποία θα λείψουν από το Σχολείο.
Η Σχολική κοινότητα του 2ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς, ευχαριστεί τον συνάδελφο Δημήτρη Γκιούλτσο για το πολύτιμο αυτό δώρο και του εύχεται να είναι υγιής και να αφιερώνει πλέον τη δημιουργικότητα του σε ό,τι αγαπά.