Έχει σημασία να τους νοιαστούμε αυτές τις δύσκολες στιγμές, να σκεφτούμε τρόπους που μπορούμε να βοηθήσουμε, να βρούμε τα μέσα να τους στείλουμε ένα μήνυμα συμπαράστασης, να τους πούμε ότι νοιαζόμαστε και η σκέψη μας είναι μαζί τους.
Αυτό δεν είναι μόνο ένα μήνυμα αλληλεγγύης αλλά μία στάση ζωής, η προστιθέμενη αξία που μπορεί να δώσει το δικό σας σχολείο αλλά και κάθε σχολείο σε όλους εμάς έξω από αυτό, η προοπτική μίας καλύτερης κοινωνίας.
Πιστεύουμε σε σας. Και οφείλουμε όλοι μαζί να δουλέψουμε για ένα σχολείο που θα σας προσφέρει γνώση και δεξιότητες, κρίση και αντίληψη, θα καλλιεργεί αξίες και πανανθρώπινα ιδανικά, θα δημιουργεί τις ίσες ευκαιρίες που χρειάζεστε για να διεκδικήσετε τα όνειρά σας.
Καλή νέα σχολική χρονιά για όλες και όλους. Θα είμαστε στο πλευρό σας."