Κατά την ημέρα της επίσκεψης είχαμε οργανωμένο 2ωρο με θεατρικό παιχνίδι ομαδικής συμμετοχής με θέμα «Ελευθερία του λόγου, ξεριζωμός» και τίτλο παιχνιδιού: «Η βαλίτσα του κυρίου Μπένγιαμιν». Από τον πρόλογο της δραστηριότητας αξίζει να επισημάνουμε τα εξής: «Σήμερα θα συμμετέχουμε μαζί σε ένα εκπαιδευτικό θεατρικό πρόγραμμα. Δεν θα ανεβάσουμε παράσταση, ούτε θα κάνουμε διαγωνισμό υποκριτικών επιδόσεων, οπότε θέλω να είστε χαλαροί και να το ευχαριστηθείτε. Θα χρησιμοποιήσουμε θεατρικές μεθόδους, παιχνίδια και ασκήσεις, όπως αυτά που χρησιμοποιούν οι ηθοποιοί, αλλά με στόχο να σκεφτούμε, να επικοινωνήσουμε συναισθήματα και απόψεις και να τα συζητήσουμε με έναν διαφορετικό τρόπο».
Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε δημόσια το ΚΘΒΕ και τις εκπροσώπους του. Τέτοιες ενέργειες δίνουν επιτέλους ένα άλλο «χρώμα» στο σύγχρονο σχολείο και το κάνουν να φαίνεται πιο ζωντανό και μακριά από τη γραφειοκρατία και τη ρουτίνα της καθημερινότητας. Γιατί η ελευθερία στη σχολική πραγματικότητα δε διδάσκεται αλλά κατακτιέται σιγά σιγά.