Τις λιθογραφίες αυτές ανατύπωσε η εφημερίδα «Έθνος» σε ένα καλαίσθητο λεύκωμα το οποίο είχε την ευγενική καλοσύνη να παραχωρήσει στο Σχολείο μας ο συνταξιούχος εκπαιδευτικός και ενεργός πολίτης κος Θεόφιλος Γουλτίδης, με σκοπό να εκτεθούν στο πλαίσιο της επετείου των 200 χρόνων από την Επανάσταση.
Εξαιτίας των συνθηκών που επέβαλε η πανδημία αυτό δεν κατέστη δυνατό κατά το επετειακό έτος. Φέτος, μετά από μέριμνα του Δήμου Κιλκίς τα αντίγραφα των λιθογραφιών κορνιζώθηκαν, ενώ με τη φροντίδα των κων Μιχάλη Καριοφύλλη και Μιχάλη Σαρδέλη τοποθετήθηκαν στον χώρο του Σχολείου. Για τη διευκόλυνση του θεατή, η τοποθέτηση έγινε θεματικά: «Επανάσταση στις Παραδουνάβιες Ηγεμονίες», «Επανάσταση στην Πελοπόννησο», «Επανάσταση στα Νησιά», «Επανάσταση στη Στερεά Ελλάδα» και τέλος, «Οι Πολιτικές Μορφές της Επανάστασης». Οι λιθογραφίες πέρα από τη αισθητική αναβάθμιση που προσέφεραν στον χώρο του Σχολείου, θα χρησιμοποιηθούν στο μέλλον για την υλοποίηση project που αφορούν την Επανάσταση, μιας και συνοδεύονται από πλούσιο πληροφοριακό υλικό.
Ήδη κάποιες από αυτές έχουν εμπλουτιστεί με QR Code, όπου τις καθιστούν πολυτροπικές, μέσω σύντομων ιστορικών βίντεο που έχουν επιμεληθεί οι «Φάκελοι Ελληνικής Ιστορίας» (Greek History Files), ενώ ορισμένες εμπλουτίστηκαν και θα εμπλουτιστούν περαιτέρω με αφηγήσεις μαθητών, σχετικές με το θέμα.
Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς ευχαριστεί θερμά τον κο Γουλτίδη για την προσφορά, καθώς και τον Δήμο Κιλκίς για τη δυνατότητα αξιοποίησης των εκθεμάτων.