Τετάρτη, 14 Αυγούστου 2024, 9:23:34 μμ
Κυριακή, 11 Αυγούστου 2024 11:49

Επιτυχής ολοκλήρωση του Κυπέλλου Βορείου Αιγαίου – Πανελλήνιο Κύπελλο ORC Sportboat 2024

Πέντε ημέρες γεμάτες ιστιοπλοΐα στα κρυστάλλινα νερά του Τορωναίου Κόλπου και στη φιλόξενη μαρίνα του Porto Carras Grand Resort ολοκληρώθηκαν την Παρασκευή 9 Αυγούστου 2024, με το αγωνιστικό πρόγραμμα να εκτελείται πλήρως.

Συνολικά συμμετείχαν 32 σκάφη σε όλες τις κατηγορίες, και όλα τα πληρώματα απόλαυσαν τον αγώνα. Στην κατηγορία Performance A, νικητήριο αναδείχθηκε το σκάφος VELOS των Ολυμπιονικών Μάντη – Καγιαλή. Στην Performance B, το σκάφος GRANMA X κατέκτησε την πρώτη θέση, ενώ στην κατηγορία Sport, το σκάφος MARAKI – PLUS CONSTRUCTION κατέλαβε την κορυφαία θέση με τη σταθερή του παρουσία καθ’ όλη τη διάρκεια της διοργάνωσης. Στην κατηγορία ORC Sportboat, ο αγώνας λειτούργησε και ως Πανελλήνιο Κύπελλο, με το σκάφος JMANIA να ανακηρύσσεται Πρωταθλητής. Η απονομή έλαβε χώρα στη μαρίνα του Porto Carras Grand Resort, που για άλλη μια χρονιά ήταν ο Μέγας Χορηγός της διοργάνωσης. Υποστηρικτές του εγχειρήματος ήταν οι εταιρείες Pantaenius, Grohe, Yamaha και Interlife. Η διοργάνωση διεξήχθη υπό την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού και της Επιτροπής Ανοιχτής Θάλασσας της Ελληνικής Ιστιοπλοϊκής Ομοσπονδίας. Κυριακή 11 Αυγούστου 2024. ΑΠΕ-ΜΠΕ