Όλα τα αστικά κόμματα, οι αστικές κυβερνήσεις και οι αστικοί κρατικοί και διακρατικοί θεσμοί, μόνο στα λόγια υπερασπίζονται την υγεία και την ασφάλεια των εργαζομένων, ενώ στην πράξη, υπερασπίζονται την κερδοφορία και την ανταγωνιστικότητα των επιχειρηματικών ομίλων.
Δεν πρόκειται για «ατυχή» γεγονότα. Η έλλειψη μέτρων για την προστασία της υγείας και της ασφάλειας, η εντατικοποίηση της εργασίας, οι κυβερνητικές πολιτικές και οι εργοδοτικοί σχεδιασμοί που οδηγούν στην διαρκή αύξηση του βαθμού εκμετάλλευσης των εργαζομένων, έχουν μετατρέψει τους χώρους εργασίας σε παγίδες θανάτου. Είναι τελικά το ίδιο το καπιταλιστικό σύστημα που θυσιάζει ακόμη και την υγεία και τη ζωή των εργατών στο βωμό του κέρδους των μονοπωλίων.
Φτάνει πια! Από τα ίδια τα πράγματα, καθίσταται επιτακτική ανάγκη το κάλεσμα των ταξικών συνδικάτων σε συλλογικό και οργανωμένο αγώνα απέναντι στο κεφάλαιο και τις κυβερνήσεις του, σε πάλη για όλα τα απαραίτητα μέτρα για την ασφάλεια και προστασία των εργαζομένων στους τόπους δουλειάς. Το δικαίωμα αυτό είναι αδιαπραγμάτευτο, δεν χωράει σε παζάρια για «κέρδη» και «ζημιές» και θα κριθεί από την έκβαση της ταξικής πάλης».
Τομεακή Επιτροπή Κιλκίς του ΚΚΕ