Στη συνάντηση συζητήθηκαν τα προβλήματα του κλάδου αλλά και της Πυροσβεστικής υπηρεσίας Κιλκίς.
Συγκεκριμένα και όπως αναφέρει ανακοίνωση του κ. Παππά:
«Η μείωση της προβλεπόμενης δύναμης οδήγησε στην υποστελέχωση της υπηρεσίας. Οι λίγοι άνθρωποι που διατίθενται για τις καθημερινές βάρδιες, οι πολλές ημέρες επιφυλακής του προσωπικού, οι αναστολές αδειών και η σχεδόν ανύπαρκτη αποζημίωση των εκτός έδρας υπηρεσιών των πυροσβεστών, είναι μόνο μερικά από τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η πυροσβεστική υπηρεσία του Κιλκίς.
Σε έναν ακριτικό νόμο, όπως το Κιλκίς, με αυξανόμενη ξηρασία, δεν έχει διατεθεί φέτος ούτε ένας εποχικός πυροσβέστης, ενώ από το 2017 η υπηρεσία δεν έχει ενισχυθεί με νέο μόνιμο προσωπικό, προερχόμενο από την σχολή».
Ο κ. Παππάς, δεσμεύτηκε να είναι δίπλα στα δίκαια αιτήματα του πυροσβεστικού σώματος και των πυροσβεστών του Κιλκίς, ειδικά σε ένα καλοκαίρι που προβλέπεται δύσκολο.