Ο Π.Παππάς τόνισε ιδιαίτερα τα προβλήματα της οδικής σύνδεσης της Θεσσαλονίκης με τις υπόλοιπες πόλεις της Μακεδονίας και ιδιαίτερα το κομμάτι της ΠΑΘΕ Ευζώνων-Χαλάστρας.
Τέλος, αναφέρθηκαν στην ανάπλαση της Δ.Ε.Θ, αλλά και στα πολλά προβλήματα που δημιουργούν οι εργασίες του Fly Over στους πολίτες της Θεσσαλονίκης, αλλά και των γύρω περιοχών.
Ο Π.Παππάς δήλωσε πως με την συνάντηση αυτή εγκαινιάστηκε, σε καλό κλίμα, ένα πλαίσιο επικοινωνίας ώστε να επιτευχθεί μια κοινή προσπάθεια για την επίλυση των προβλημάτων της Μακεδονίας και της Θράκης.