Η συνάντηση των δύο ανδρών έγινε σε εγκάρδιο κλίμα και στο επίκεντρό της βρέθηκαν θέματα τοπικού ενδιαφέροντος, παρεμβάσεις και έργα της Π.Ε.Κιλκίς για την ανάπτυξη της περιοχής, καθώς και χρηματοδοτικά “εργαλεία” της Ευρωπαϊκής Ένωσης , τα οποία αξιοποιούνται προς όφελος των πολιτών.
Σε ό,τι αφορά τις ευρωκλογές της 9ης Ιουνίου, επισημάνθηκε η ανάγκη συμμετοχής των πολιτών, ούτως ώστε η χώρα να συνεχίσει να πορεύεται στο δρόμο της σταθερότητας, των μεταρρυθμίσεων και της αποτελεσματικότητας.
Ο κ. Βεργίδης ευχήθηκε καλή δύναμη και επιτυχία στον κ. Μεϊμαράκη στις ευρωεκλογές της 9ης Ιουνίου και δώρισε στον κ. Μεϊμαράκη έκδοση που αφορά το αρχαιολογικό "κεφάλαιο" του νομού Κιλκίς.
Στη συνάντηση, παρέστη, επίσης, ο πρόεδρος της επιτροπής εκλογικού αγώνα για τις ευρωεκλογές της ΔΕΕΠ ΝΔ Ν. Κιλκίς, Θεόφιλος Τιρεκίδης.