Τον Αγιασμό των Υδάτων θα τελέσουν ανήμερα των Φώτων οι μητροπολίτες Κιλκίς κ. Εμμανουήλ και Γουμένισσας κ. Δημήτριος σε θρησκευτικές εκδηλώσεις την Πέμπτη στις 12 το μεσημέρι.
Ο κ. Εμμανουήλ θα χοροστατήσει την τελετή Αγιασμού που οργανώνεται στη λίμνη Δοϊράνης ενώ ο κ. Δημήτριος σε ανάλογη πάνω στην γέφυρα του Αξιού. Και οι δυο εκδηλώσεις αναμένεται να συγκεντρώσουν μεγάλο αριθμό πιστών από όλα τα σημεία του νομού.