Δευτέρα, 7 Οκτωβρίου 2024, 12:18:37 μμ
Σάββατο, 07 Νοεμβρίου 2015 21:11

Ξεπέρασε κάθε προσδοκία ο 5ος Ημιμαραθώνιος Πάικου

Με τη μεγαλύτερη μέχρι τώρα συμμετοχή, 295 αθλητών και με νικητή τον Γιάτσεκ Μπόγκοτς, ο οποίος έκανε και ρεκόρ αγώνα, πραγματοποιήθηκε ο 5ος Ημιμαραθώνιος Πάικου, που αναδεικνύει τα τελευταία χρόνια το πανέμορφο βουνό μας με τις υπέροχες φθινοπωρινές διαδρομές του, που διαμόρφωσε το Δασαρχείο Γουμένισσας με τις παρεμβάσεις του.

Τα μέλη και οι φίλοι του Ο.Σ.ΠΕ.Γ. που οργάνωσαν τον Ημιμαραθώνιο, αφιερώνοντάς τον και πάλι στον αγώνα κατά των μεταλλείων χρυσού στο νομό Κιλκίς, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και η επιτυχία της διοργάνωσης ξεπέρασε κάθε προσδοκία, έχοντας ως σύμμαχο και τον υπέροχο καιρό. Παράλληλα, από τους συμμετέχοντες εκφράστηκε και η αλληλεγγύη στους πρόσφυγες με τη συγκέντρωση ρουχισμού.
Οσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, δεύτερος στη γενική κατάταξη και πρώτος στην κατηγορία 18-30 ήταν ο Βαγγέλης Νούλας, ενώ τρίτος της γενικής κατάταξη ο περσινός νικητής Αρώνης Πλάτωνας. Πρώτος στην κατηγορία 51+ αναδείχθηκε ο Τσιαργαλής Χρήστος.
Στις γυναίκες πρώτη αναδείχθηκε η Τριανταφύλλου Τάνια (45η στη γενική κατάταξη) και δεύτερη η Τσιρπανλή Πόπη (47η) από τη Θεσσαλονίκη και ακολούθησαν η Σπυριδούλα Θωμά και η Κουκάκη Κατερίνα.
Στην πρώτη 20αδα της γενικής κατάταξης υπήρχαν και δυο μέλη του Ο.Σ.ΠΕ.Γ., ο Χρήστος Χρησταντωνίου (17ος) και ο Ηρακλής Παμπουχίδης (20ος).
Ακόμη τρεις βραβεύσεις αξίζει να επισημανθούν: ο μικρότερος αθλητής Γιώργος Τσολάκης, ο γηραιότερος Γιώργος Βεζυργιαννίδης και η Μάρθα Ξανθοπούλου, που αγωνίσθηκε μα σκλήρυνση κατά πλάκας.