Πολιτιστικά
Για 29η συνεχόμενη χρονιά πραγματοποιείται στην ιστορική παραλία του Λευκού Πύργου, στη Θεσσαλονίκη, το Φεστιβάλ Βιβλίου από τις 28 Μαΐου έως τις 13 Ιουνίου 2010, το οποίο είναι αφιερωμένο στα 90 χρόνια από τη γέννηση της Μελίνας Μερκούρη, ιδρύτριας του θεσμού. Το Φεστιβάλ διοργανώνεται από τον Σύνδεσμο Εκδοτών Βόρειας Ελλάδας σε συνεργασία με το Δήμο Θεσσαλονίκης και το Κέντρο Πολιτισμού Νοτιοανατολικής Ευρώπης και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και της Γενικής Γραμματείας Μακεδονίας – Θράκης.
![pontos](/images/stories/2010/28-5/pontos.jpg)
Κυριακή, 30 Μαϊος 2010 19:28
Η Τουρκία πρέπει κάποτε να έρθει αντιμέτωπη με την ιστορία της
Συντάκτης: Eidisis.gr![poe](/images/stories/2010/28-5/poe.jpg)
Κυριακή, 30 Μαϊος 2010 19:27
Συνάντηση Ποντιακών Συλλόγων με το βουλευτή του Σουηδικού κοινοβουλίου Νίκο Παπαδόπουλο
Συντάκτης: Eidisis.gr
Συνάντηση με το βουλευτή του Σοσιαλδημοκρατικού κόμματος της Σουηδίας, Νίκο Παπαδόπουλο, είχαν την περασμένη Τρίτη στις 18 του Μάη, στη Θεσσαλονίκη οι Κώστας Ξανθόπουλος και Θανάσης Λαβασάς από τους «Αργοναύτες» Kιλκίς, Νίκος Αμοιρίδης από το Σύλλογο της Επταλόφου και ο Νίκος Κωνσταντινίδης από τον ποντιακό Σύλλογο Χωρυγίου. Σκοπός της συνάντησης ήταν να ενημερωθούν οι εκπρόσωποι των παραπάνω Ποντιακών Συλλόγων, για την απόφαση που πήρε το σουηδικό κοινοβούλιο, σχετικά με την αναγνώριση της γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου από την οθωμανική Τουρκία.
![argonautes](/images/stories/2010/27-5/argonautes.jpg)
Τετάρτη, 26 Μαϊος 2010 17:54
Αιμοδοσία στην επέτειο της ημέρας μνήμης της γενοκτονίας
Συντάκτης: Eidisis.gr![akrites](/images/stories/2010/26-5/akrites.jpg)
Τετάρτη, 26 Μαϊος 2010 17:52
Ο Σύλλογος Ποντίων Αξιούπολης τίμησε την 19η Μαϊου
Συντάκτης: Eidisis.gr![s_pontion_aksioupolis](/images/stories/2010/26-5/s_pontion_aksioupolis.jpg)
![paiones](/images/stories/2010/26-5/paiones.jpg)
Τετάρτη, 26 Μαϊος 2010 17:48
Ορειβατικός σύλλογος Κιλκίς : Δραστηριότητες μηνός Ιουνίου 2010
Συντάκτης: Eidisis.gr
Το σαββατοκύριακο 5 & 6 Ιουνίου 2010 θα πραγματοποιηθεί διήμερη εκδρομή στο Λάκμο (Περιστέρι) με ανάβαση στην κορυφή στα 2.295μ. Η διανυκτέρευση θα γίνει σε αντίσκηνα.
Δηλώσεις συμμετοχής στον αρχηγό της εκδρομής και στα τηλέφωνα του Συλλόγου, κινητό τηλέφωνο (6975910459), γραφείου 2341020842 (Τρίτη και Παρασκευή 6:30-9:00)
Δηλώσεις συμμετοχής στον αρχηγό της εκδρομής και στα τηλέφωνα του Συλλόγου, κινητό τηλέφωνο (6975910459), γραφείου 2341020842 (Τρίτη και Παρασκευή 6:30-9:00)
Ομορφες στιγμές έζησαν οι φίλοι του κρασιού στο οινοποιείο ΤΑΤΣΗ, που το διήμερο 15 και 16 Μαΐου τους υποδέχθηκε στον ωραίο του χώρο, στα πλαίσια των εκδηλώσεων «Ανοιχτές Πόρτες», που οργάνωσαν για 7η χρονιά τα οινοποιεία-μέλη της ΕΝ.Ο.Α.Β.Ε. Τ’ αδέλφια, Περικλής και Στέργιος Τάτσης, υποδέχτηκαν τους φίλους του κρασιού και τους ξενάγησαν στο οινοποιείο τους, μέσα στην αμπελοοινική ζώνη της Γουμένισσας, στο δρόμο Γουμένισσα-Εύρωπος. Οι 600 περίπου επισκέπτες δοκίμασαν παλιά και νέα κρασιά, που συνοδεύονταν με μεζέδες από βιολογικά προϊόντα, μαγειρεμένα από το μάγειρα του εστιατορίου Νεγροπόντε.