Πολιτιστικά
Ο Πολιτιστικός-Φιλανθρωπικός Σύλλογος «ΑΡΜΟΝΙΑ» πραγματοποίησε την Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου 2007 και ώρα 6μ.μ. αρχαιρεσίες για την ανάδειξη νέου Διοικητικού Συμβουλίου.
Πέμπτη, 27 Σεπτεμβρίου 2007 13:00
Σύλλογος Ανατολικορωμυλιωτών Πολυκάστρου μάγεψε την Κάτω Ιταλία
Συντάκτης: Eidisis.gr![](/images/stories/2007/27-9/kouklotheatro.jpg)
![](/images/stories/2007/26-9/tosyn.jpg)
Την περασμένη Κυριακή, στην αίθουσα συνεδριάσεων του Δημαρχείου Κιλκίς, με αφορμή το 4ο Φεστιβάλ Τοπικών Rock Συγκροτημάτων, που έγινε στο τέλος του Αυγούστου, συναντήθηκαν όλοι όσοι συμμετείχαν στην δράση του Φεστιβάλ και πραγματοποίησαν την αξιολόγηση της.
Μικροί και μεγάλοι εκφράζονται ποικιλοτρόπως στα Ρύζια και προάγουν την ποιότητα ζωής.
Χορεύοντας, ζωγραφίζοντας, κατασκευάζοντας, δημιουργώντας εικόνες και ιστορίες και παίζοντας παραδοσιακά παιχνίδια που μεταδίδονται αυτούσια και αυθεντικά από τον παππού στον εγγονό, όλα τα τμήματα του Πολιτιστικού Συλλόγου Ρυζίων έδωσαν ένα ηχηρό παρόν στις πανηγυριές εκδηλώσεις, που πραγματοποιήθηκαν τις ημέρες του Δεκαπενταύγουστου στα Ρύζια.
Χορεύοντας, ζωγραφίζοντας, κατασκευάζοντας, δημιουργώντας εικόνες και ιστορίες και παίζοντας παραδοσιακά παιχνίδια που μεταδίδονται αυτούσια και αυθεντικά από τον παππού στον εγγονό, όλα τα τμήματα του Πολιτιστικού Συλλόγου Ρυζίων έδωσαν ένα ηχηρό παρόν στις πανηγυριές εκδηλώσεις, που πραγματοποιήθηκαν τις ημέρες του Δεκαπενταύγουστου στα Ρύζια.
Στο φετινό, Ένατο Διεθνή Διαγωνισμό Παιδικής Ζωγραφικής “Nova Zagora” της Βουλγαρίας, η “ΤΕΧΝΗ” συμμετείχε με έργα μαθητών της, των τμημάτων Ζωγραφικής και Δημιουργικής Γραφής, όπου υπεύθυνοι είναι ο κ. Νικόλας Μπλιάτκας και η κ. Κική Βέλκου αντίστοιχα.
Στις 10 Σεπτεμβρίου 2007, τις πρώτες πρωινές ώρες και μετά από ατύχημα, πέθανε ο ηθοποιός του ΚΘΒΕ Δημήτρης Καρέλλης.
Το Δ.Σ. της ΜΚΕ “ΤΕΧΝΗ” Κιλκίς αποφάσισε να εκφράσει και δημόσια τα συλλυπητήριά του στην οικογένεια του εκλιπόντος.
Το Δ.Σ. της ΜΚΕ “ΤΕΧΝΗ” Κιλκίς αποφάσισε να εκφράσει και δημόσια τα συλλυπητήριά του στην οικογένεια του εκλιπόντος.
Τετάρτη, 12 Σεπτεμβρίου 2007 11:13
Κατάρτιση στη διαχείριση της πολιτιστικής δράσης
Συντάκτης: Eidisis.grΤελετή λήξης διακρατικού προγράμματος κατάρτισης με τίτλο: «Διοργάνωση πολιτιστικών εκδηλώσεων» από το Νομαρχιακό ΚΕΚ «Προσανατολισμός»
«Ο νομός Κιλκίς έχει πλούσια πολιτιστική κληρονομιά αλλά και δράση η οποία όμως βασίζεται περισσότερο στον εθελοντισμό και τις ευαισθησίες των πολιτών και λιγότερο στην επαγγελματική διαχείριση του πολύτιμου πολιτιστικού προϊόντος.
Μπορεί οι τελευταίες προεκλογικές ημέρες να συμπίπτουν με τις θεσμοθετημένες πια εκδηλώσεις των “Μουριώτικων”, ωστόσο, ο δήμος Μουριών και ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Το Μπέλλες” φρόντισαν για ένα τριήμερο εκδηλώσεων.
![](/images/stories/2007/7-9/argonautes.jpg)
Σκοπός της θεσμοθετημένης πλέον εκδήλωσης αυτής, όπως είπε μεταξύ άλλων η παρουσιάστρια, Ελένη Ελευθεριάδου, είναι «η ανάδειξη των κοινών στοιχείων μουσικής και παράδοσης των πληθυσμιακών εκείνων ομάδων που χρησιμοποιούν ως μουσικό τους όργανο τη λύρα. Το γνωστό και πανάρχαιο αυτό μουσικό όργανο, που ενώνει λαούς και πολιτισμούς από την εποχή του Ορφέα και της Αργοναυτικής εκστρατείας έως σήμερα».