Τοπικά νέα του Ν. Κιλκίς
Πέμπτη, 26 Ιουνίου 2008 14:07
Ι. Τσογγίδης: Δεν θα σταματήσει κανείς τον Νομάρχη;
Συντάκτης: Eidisis.gr
Σε νέα, επικριτική των θέσεων και της πολιτικής συμπεριφοράς του Νομάρχη Ευάγ. Μπαλάσκα, δήλωση προέβη ο κ. Γιάννης Τσογγίδης. Παραθέτουμε το πλήρες κείμενο:
Διαβάζοντας την επιστολή του Νομάρχη Μπαλάσκα για τις διαφωνίες που υπήρξαν για τη χρησιμοποίηση ενός συντα-ξιούχου υπομηχανικού για έργα της Νομαρχίας απορώ πώς εν έτει 2008 αυτό το προκλητικό στυλ πολιτικής συμπερι-φοράς του Νομάρχη μπορεί να έχει πέραση και πώς δε βρέθηκε μία αρχή πολιτική ( βουλευτές, κυβέρνηση, κόμμα Ν.Δ. ) ή δικαστική να τον βάλουν στη θέση του και να τον σταματήσουν επιτέλους !
Διαβάζοντας την επιστολή του Νομάρχη Μπαλάσκα για τις διαφωνίες που υπήρξαν για τη χρησιμοποίηση ενός συντα-ξιούχου υπομηχανικού για έργα της Νομαρχίας απορώ πώς εν έτει 2008 αυτό το προκλητικό στυλ πολιτικής συμπερι-φοράς του Νομάρχη μπορεί να έχει πέραση και πώς δε βρέθηκε μία αρχή πολιτική ( βουλευτές, κυβέρνηση, κόμμα Ν.Δ. ) ή δικαστική να τον βάλουν στη θέση του και να τον σταματήσουν επιτέλους !
![](/images/prosopa/kiltidis.jpg)
![](/images/stories/2008/24-6/amaxostasio.jpg)
Τρίτη, 24 Ιουνίου 2008 14:23
Με λαμπρότητα γιορτάστηκε η Απελευθέρωση του Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.gr![](/images/stories/2008/24-6/parelasi.jpg)
Στην επίσημη δοξολογία στη Μητρόπολη χοροστάτησε ο μητροπολίτης Κιλκίς κ. Απόστολος, ενώ παρόντες ήταν ο υπουργός Μακεδονίας – Θράκης (Υ.ΜΑ.Θ) Μαργαρίτης Τζίμας, ο υφυπουργός Κ. Κιλτίδης, οι βουλευτές Σ. Τσιτουρίδης και Γ. Φλωρίδης, ο νομάρχης Ευάγγελος Μπαλάσκας, ο δήμαρχος Κιλκίς Δ. Τερζίδης και άλλοι εκπρόσωποι της πολιτικής και στρατιωτικής ηγεσίας του τόπου μας, καθώς και αντιπροσωπεία του αδελφοποιημένου με το Κιλκίς Δήμου Λατσιών Κύπρου.
Τρίτη, 24 Ιουνίου 2008 14:20
«Οι Έλληνες στη διαδικασία οικοδόμησης του Σοσιαλισμού στην Ε.Σ.Σ.Δ»
Συντάκτης: Eidisis.gr![](/images/stories/2008/24-6/kke.jpg)
«Οι ‘Έλληνες στην διαδικασία οικοδόμησης του Σοσιαλισμού στην Ε.Σ.Σ.Δ».
Το έργο αποτελεί μια διεισδυτική και αναλυτική ματιά στην διαδικασία οικοδόμησης του Σοσιαλισμού στην ΕΣΣΔ, ειδικότερα μέσα από τη συμμετοχή των Ελλήνων της Υπερκαυκασίας και της Νότιας Ρωσίας (Ποντίων, Θρακών και άλλων Ελλήνων που διέμεναν στις νότιες περιοχές της Ρωσίας).
![](/images/stories/2008/24-6/gaskkilkis.jpg)
Το αργυρό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα των Εφήβων συνιστά τεράστια επιτυχία για την ομάδα του ΓΑΣ Κιλκίς , αφού διεκδίκησε μέχρι το τελευταίο μέτρο της κούρσας ακόμη και το χρυσό χάνοντάς το τελικά στις λεπτομέρειες και για πέντε εκατοστά του δευτερολέπτου από την ομάδα του Κύδωνα Χανίων.
![](/images/stories/2008/21-6/aidarinis.jpg)
Φέτος η συνάντηση οργανώθηκε από τον Βορειοελλαδίτη οινοποιό Αϊδαρίνη Χρήστο καθώς ήταν η σειρά του και έγινε στο οινοποιείο του στην Γουμένισσα. Οι πολυπληθείς οικογένειες των διδυμότεκνων γέμισαν τον προαύλιο αλλά και τον εσωτερικό χώρο σκορπίζοντας γέλια και φωνές σε μια ατέλειωτη γιορτή που είχε πολλές εκπλήξεις. Τα παιδιά παρακολούθησαν ένα θεατρικό έργο του βραβευμένου συγγραφέα παιδαγωγικών βιβλίων Κώστα Χαραλά, «Το μυστΗ2ριΟ της ανομβρίδας», ενώ οι γονείς ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του σύγχρονου οινοποιείου του Αϊδαρίνη όπου λειτουργούσε παράλληλα έκθεση ζωγραφικής του γνωστού ζωγράφου Κων/νου Παλιάν.
Τρίτη, 24 Ιουνίου 2008 13:56
XΡΗΣΤΟΣ ΠΡΩΤΟΠΑΠΑΣ : Το ΠΑΣΟΚ θα προχωρήσει μόνο με όλες του τις δυνάμεις
Συντάκτης: Eidisis.gr![](/images/stories/2008/21-6/protopapas.jpg)
Στη συνέντευξη τύπου που ακολούθησε μετά την περιοδεία στη λαϊκή και στην αγορά του Κιλκίς, ο κ. Πρωτόπαπας προχώρησε σε δήλωση με νόημα, για την ανάγκη ενότητας του κόμματος μετά την αποπομπή Σημίτη και την κάθαρση του πολιτικού συστήματος μετά τις αποκαλύψεις για το σκάνδαλο siemens.
Παρασκευή, 20 Ιουνίου 2008 15:06
Ικανοποίηση στα Κρούσια από τις δεσμεύσεις Κιλτίδη
Συντάκτης: Eidisis.gr![](/images/prosopa/kiltidis.jpg)
«Ο κ. Κιλτίδης ανταποκρίθηκε σε πρόσκληση του δημάρχου Νεόφυτου Παπαδόπουλου και παραβρέθηκε στην έκτακτη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Κρουσσών της Δευτέρας 9 Ιουνίου. Την παρουσία του κ. υφυπουργού χαιρέτησε τόσο η δημοτική αρχή όσο και όλοι οι δημοτικοί σύμβουλοι.
![](/images/prosopa/mpalaskas.jpg)
«Για μια ακόμη φορά διαπιστώνω την εμμονή ορισμένων κύκλων να επαναφέρουν με διάφορες αφορμές και κίνητρα το ζήτημα των πρόχειρων διαγωνισμών έργων προϋπολογισμού μέχρι του ποσού των 45.000 Ευρώ.