Τοπικά νέα του Ν. Κιλκίς
Τετάρτη, 28 Μαϊος 2008 13:31
Kleemann: Αυξήθηκαν τζίρος, κέρδη και ίδια κεφάλαια το 2008
Συντάκτης: Eidisis.gr
Με σημαντική βελτίωση σε επίπεδο οικονομικών μεγεθών έκλεισε το πρώτο τρίμηνο του 2008 για την Kleemann, τόσο σε επίπεδο μητρικής όσο και σε ενοποιημένη βάση. Ειδικότερα, ο ενοποιημένος κύκλος εργασιών διαμορφώθηκε στα 26,99 εκατ. ευρώ, έναντι 24,55 εκατ. ευρώ, παρουσιάζοντας βελτίωση 10,0%. Επιπρόσθετα, σε ενοποιημένη βάση, τα κέρδη μετά φόρων αυξήθηκαν κατά 9,2% από 2,40 εκατ. ευρώ σε 2,62 εκατ. ευρώ, ενώ τα κέρδη προ φόρων ανήλθαν σε 3,55 εκατ. ευρώ έναντι 3,34 εκατ. ευρώ της αντίστοιχης περσινής περιόδου, εμφανίζοντας αύξηση 6,3%. Τα κέρδη μετά από φόρους και δικαιώματα μειοψηφίας ενισχύθηκαν κατά 6,4%, από 2,18 εκατ. ευρώ σε 2,31 εκατ., ενώ τα ενοποιημένα κέρδη προ φόρων, τόκων και αποσβέσεων (EBITDA) βελτιώθηκαν από 4,09 εκατ. ευρώ σε 4,64 εκατ., παρουσιάζοντας αύξηση 13,4%.
Ενώ οι δικαστικοί υπάλληλοι κατεβαίνουν αύριο σε απεργία στην οποία συμμετέχουν και οι δικηγόροι με αίτημα την κατασκευή του δικαστικού μεγάρου στις δίδυμες καπναποθήκες, ο Υφυπουργός Κ. Κιλτίδης σε δήλωσή του υπενθυμίζει ότι το θέμα θεωρείται και είναι για την κυβέρνηση λήξαν, καθώς αποφασίστηκε οριστικά η χωροθέτηση στη μεραρχία.
Τετάρτη, 28 Μαϊος 2008 13:29
Πρακτική άσκηση στην Κύπρο τμήματος της ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗΣ
Συντάκτης: Eidisis.gr
Τον περασμένο μήνα, επισκέφθηκαν την Κύπρο 25 άνεργοι απόφοιτοι Λυκείου, για τις ανάγκες του προγράμματος «Τυποποίηση – Προώθηση Αγροτικών Προϊόντων». Το πρόγραμμα συγχρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο και το Ελληνικό Υπουργείο Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας, και υπεύθυνος φορέας για την υλοποίησή του ήταν η Επιμορφωτική Κιλκίς.
Υπεύθυνος φορέας υποδοχής στην Κύπρο ήταν η Παγκύπρια Συνεργατική Συνομοσπονδία, με αρμόδια για την οργάνωση και τον συντονισμό της πρακτικής άσκησης την κα Μαρία Χατζηστεφάνου.
Υπεύθυνος φορέας υποδοχής στην Κύπρο ήταν η Παγκύπρια Συνεργατική Συνομοσπονδία, με αρμόδια για την οργάνωση και τον συντονισμό της πρακτικής άσκησης την κα Μαρία Χατζηστεφάνου.
Κυριακή, 25 Μαϊος 2008 07:34
Όλοι διαφορετικοί - όλοι ίσοι κι η χαρά στα ουράνια
Συντάκτης: Eidisis.gr![](/images/stories/2008/24-5/kallipateira.jpg)
![](/images/prosopa/kourtzanidis.jpg)
Από το Δήμο Δοϊρανης εκδόθηκε η ακόλουθη ανακοίνωση:
“Το τριμελές εφετείο Θεσσαλονίκης έκρινε, με ομόφωνη απόφασή του, αθώο το δήμαρχο Δοϊράνης Γιώργο Καλπακίδη, ο οποίος παραπέμφθηκε στη Δικαιοσύνη με την κατηγορία της πλαστογραφίας.
Ο κ. Καλπακίδης κατηγορείτο για σύνταξη πλαστής απόφασης κοινοτικού συμβουλίου το 1997, όταν ήταν γραμματέας της τότε κοινότητας Δροσάτου, με σκοπό, τον διορισμό του υιού του στην κοινότητα ως υπαλλήλου με σύμβαση αορίστου χρόνου.
“Το τριμελές εφετείο Θεσσαλονίκης έκρινε, με ομόφωνη απόφασή του, αθώο το δήμαρχο Δοϊράνης Γιώργο Καλπακίδη, ο οποίος παραπέμφθηκε στη Δικαιοσύνη με την κατηγορία της πλαστογραφίας.
Ο κ. Καλπακίδης κατηγορείτο για σύνταξη πλαστής απόφασης κοινοτικού συμβουλίου το 1997, όταν ήταν γραμματέας της τότε κοινότητας Δροσάτου, με σκοπό, τον διορισμό του υιού του στην κοινότητα ως υπαλλήλου με σύμβαση αορίστου χρόνου.
Κυριακή, 25 Μαϊος 2008 07:28
Δήμος Γαλλικού : Ανακύκλωση χαρτιού, γυαλιού και αλουμινίου
Συντάκτης: Eidisis.gr
Αποφάσεις περιβαλλοντικού χαρακτήρα έλαβε κατά την τελευταία του συνεδρίαση, το Δημοτικό Συμβούλιο Γαλλικού. Συγκεκριμένα, ενέκρινε ομόφωνα την ένταξη του δήμου σε προγράμματα ανακύκλωσης χαρτιού, γυαλιού, αλουμινίου και πλαστικού, αλλά και ηλεκτρικών συσκευών. Στην πρώτη περίπτωση ο δήμος Γαλλικού θα συνεργαστεί με την «Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (Ε.Ε.Α.Α. Α.Ε.)» και στη δεύτερη με την «ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΣΥΣΚΕΥΩΝ Α.Ε».
![](/images/stories/2008/23-5/nosokomeio_kilkis.jpg)
Ύστερα από εντολή του κ. Αβραμόπουλου, ο Δ/νων Σύμβουλος της ΔΕΠΑΝΟΜ Α.Ε., κ. Στάντζος, συνοδευόμενος από κλιμάκιο συνεργατών του, συναντήθηκε την Τετάρτη 21 Μαίου στη Νομαρχία με τον κ. Μπαλάσκα και το Διοικητή του Νοσοκομείου Κιλκίς, κ. Ασημακίδη, οι οποίοι του έθεσαν διεξοδικά την αναγκαιότητα κατασκευής νέας Νοσηλευτικής Πτέρυγας.
Κυριακή, 25 Μαϊος 2008 07:09
Μεγάλη η συμμετοχή των Δημοτικών στους αγώνες κλασσικού αθλητισμού
Συντάκτης: Eidisis.gr![](/images/stories/2008/23-5/agones_dimotikon.jpg)
Συντάσσονται στον αγώνα των δικαστικών υπαλλήλων με αίτημα την κατασκευή Δικαστικού Μεγάρου οι δικηγόροι του νομού και συμμετέχουν στην αποχή που κήρυξαν για την Τετάρτη 28 Μαίου.
Υπενθυμίζουμε ότι ο σύλλογος δικαστικών υπαλλήλων ζητεί την άμεση έναρξη της κατασκευής του Μεγάρου στον χώρο των δίδυμων καπναποθηκών, υπενθυμίζοντας την περαίωση της παραχώρηση της έκτασης. Θέτει επίσης χρονικό περιθώριο δυο ετών για την αποπεράτωση της κατασκευής του Δικαστικού Μεγάρου.
Υπενθυμίζουμε ότι ο σύλλογος δικαστικών υπαλλήλων ζητεί την άμεση έναρξη της κατασκευής του Μεγάρου στον χώρο των δίδυμων καπναποθηκών, υπενθυμίζοντας την περαίωση της παραχώρηση της έκτασης. Θέτει επίσης χρονικό περιθώριο δυο ετών για την αποπεράτωση της κατασκευής του Δικαστικού Μεγάρου.