Με αφορμή το θλιβερό περιστατικό στου Ρέντη, οι αστυνομικοί, πέρα από τη συμπαράστασή τους στον τραυματία αστυνομικό και την οικογένειά του, διατράνωσαν το πάγιο αίτημά τους να μην παρίσταται η Αστυνομία στα γήπεδα. Στο πανό που ανάρτησαν στην είσοδο του Μεγάρου οι αστυνομικοί του Κιλκίς έγραφαν: «Επικίνδυνο – Γήπεδα – Ιδιώνυμο – Μισθολόγιο, στα συρτάρια σα και οι αστυνομικοί πεθαίνουν στο δρόμο. Μας κοροϊδέψατε!!! Θα σας ξεχάσουμε…».
«Νιώθουμε οργή και αγανάκτηση για όσα συμβαίνουν και μάλιστα υπό την ανέχεια της πολιτείας», τόνισε σε δήλωσή του ο πρόεδρος της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων ν. Κιλκίς, Τριαντάφυλλος Ναλμπάντης, ενώ αναφέρθηκε και στο πάγιο αίτημα για τον χαρακτηρισμό του επαγγέλματος του αστυνομικού ως «επικίνδυνο».