Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024, 5:21:35 μμ
Πέμπτη, 14 Απριλίου 2011 16:54

Βροντερό παρών του ΓΑΣ Κιλκίς στον μαραθώνιο “Μέγας Αλέξανδρος”

Με μεγάλη επιτυχία και νέα ρεκόρ συμμετοχών σε όλους τους αγώνες διεξήχθη, χτες Κυριακή 10 Απριλίου, ο 6ος Μαραθώνιος της Θεσσαλονίκης “Μέγας Αλέξανδρος”. Επισήμως τερμάτισαν 522 δρομείς στον Μαραθώνιο, 606 στα 10χλμ και 346 στα 5χλμ, αν και οι συμμετέχοντες ήταν αρκετοί περισσότεροι.

Επίσης περισσότερα από 1500 παιδάκια  συμμετείχαν και στον αγώνα των 1000μ. Η άρτια οργάνωση άφησε ικανοποιημένους όλους τους συμμετέχοντες και διοργάνωση συνεχίζει την ανοδική της πορεία μετά την περσινή κρίσιμη χρονιά και το τελικό αποτέλεσμα παρά τις δύσκολες συνθήκες και τον ήλιο, ήταν για αρκετούς αθλητές ικανοποιητικό, καθώς πολλοί έκαναν καλούς ατομικούς χρόνους.
Στον αγώνα έλαβαν μέρος, συμμετέχοντας ενεργά στην προβολή του μηνύματος για το περιβάλλον, και τα τμήματα των Ακαδημιών Στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς  με 32 μικρούς αθλητές και αθλήτριες μαθητές δημοτικών σχολείων καταφέρνοντας μάλιστα να πετύχουν και εξαιρετικές διακρίσεις αφού η δωδεκάχρονη Ελένη Κωνσταντινίδου τερμάτισε στην 1η θέση του αγώνα των 1.000 μ κοριτσιών ενώ ο συνομήλικός της Παναγιώτης Μουτζουρίδης πήρε την 6η θέση στα αγόρια.
Στο αγωνιστικό σκέλος της διοργάνωσης ο Αντώνης Σαρίδης πρόσθεσε ακόμη έναν τερματισμό σε ένα μαραθώνιο με την ικανοποιητική επίδοση 3 ώρες 55' 13 παίρνοντας την 248η θέση (57η στην κατηγορία 40-44 ετών), ενώ ο Λάζαρος Σιδηρόπουλος στον πρώτο μαραθώνιο κατάφερε να τερματίσει στην 334η θέση με 4 ώρες 15'20. Στα 10.000 μ  ο βετεράνος Δημήτρης Νικολαίδης κατατάχθηκε 46ος με επίδοση 58'42''