Κυριακή, 12 Μαΐου 2024, 5:06:11 μμ
Σάββατο, 23 Σεπτεμβρίου 2023 20:45

ΓΑΣ Κιλκίς-Διομήδης Άργους 27-27: Άξιζε τη νίκη η ομάδα χάντμπολ του Κιλκίς

Ο ΓΑΣ Κιλκίς επέστρεψε στην Handball Premier και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος έχασε τη νίκη μέσα από τα χέρια του στο Κλειστό του Κιλκίς, όπου αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Διομήδη Άργους (27-27).

Η ομάδα του Κιλκίς άξιζε τη νίκη απέναντι στον Διομήδη, ο οποίος κατέβηκε με πολλές και σοβαρές απουσίες. Ο ΓΑΣΚ προηγήθηκε 27-25 στα 2:20 πριν το τέλος, αλλά οι «Λύκοι» ισοφάρισαν και πήραν έστω τον ένα βαθμό.

Αξίζει να σημειωθεί η ομάδα του Κιλκίς -που επέστρεψε μετά από 9 χρόνια στη μεγάλη κατηγορία- είχε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερή του διάρκεια, έχοντας προβάδισμα 5 τερμάτων στο 24' (11-6) και 4 τερμάτων δυο φορές (18-14 38' και 20-16 40').

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 3-4, 6-5, 9-6, 11-8, 13-10 (ημχ.) 16-13, 20-16, 22-19, 24-22, 24-25, 27-27.

ΚΙΛΚΙΣ (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Ραντόισιτς 5, Μέτσης, Κυπραίος 5, Μήγγας 3, Φαχουρίδης Σ. 1, Γιαννακίδης, Δημάκης 8, Σιγγιρίδης 2, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης, Μπερεζνί 3, Νάκος, Γιαννακόπουλος, Γιαβασίδης, Ταραμονλής.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου, Τσάκαλος 4, Τσέλιος 1, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 5, Ασβεστάς 4, Χατζηκωνσταντίνου, Μάγιος, Κωστακίδης 4, Μάνθος 2, Ορφανός, Καρκαγκέλης, Νικολίνταης, Σαλέμ, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι:6/6-5/8, Κόκκινη κάρτα: Φαχουρίδης Σ. 49.29 επικίνδυνο παιχνίδι (δεν κρατήθηκε δελτίο).

Σε ανάρτησή του ο ΓΑΣΚ αναφέρει:

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Handball Premier της περιόδου 2023-2024, ο ΓΑΣ Κιλκίς αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Διομήδη Άργους με 27-27 παίρνοντας έτσι έναν πολύτιμο βαθμό και ξεκινώντας με θετικό πρόσημο το πρωτάθλημα.
Σε ένα παιχνίδι που όπως ήταν αναμενόμενο οι κερκίδες ήταν κατάμεστες, μιας και ο φίλαθλος κόσμος του Κιλκίς περίμενε 8 χρόνια την επιστροφή της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία, ο ΓΑΣ Κιλκίς ξεκίνησε κάπως «μουδιασμένα» τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0. Γρήγορα όμως αντέδρασε, βρήκε λύσεις επιθετικά και πήρε…κεφάλι στο σκορ στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Μάλιστα βρέθηκε ακόμα και να προηγείται με 5 τέρματα (11-6) 7 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Ουκρανός Μπερεζνί πέτυχε «μπάζερ μπίτερ» και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13-10.
Στο δεύτερο μέρος ο ΓΑΣ Κιλκίς συνέχισε την υψηλή απόδοση που είχε από το πρώτο μέρος και σε όλη την διάρκεια κρατούσε μια διαφορά της τάξεως των 3-4 τερμάτων. Προς τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με τον κόσμο να συμμετέχει ενεργά στην στήριξη της ομάδας, ο ΓΑΣ έφτασε κοντά στη νίκη. Ο Μήγγας με περίτεχνη ενέργεια πέτυχε το 26-25 και κέρδισε και την δίλεπτη αποβολή του Μάνθου. Στην επόμενη φάση ο Μποροντάι απέκρουσε το σουτ του Στεφανίτση και ο Κυπραίοος σημείωσε το 27-25. Ο Τσακουρίδης μείωσε 1,5 λεπτό πριν τη λήξη σε 27-26 και ο Στεφανίτσης στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το τελικό 27-27. Στην τελευταία επίθεση η μπάλα έμεινε στα χέρια των παικτών του Διομήδη.
Με βάση την εικόνα της ομάδας και το πως διαμορφώθηκε ο αγώνας, ίσως στον ΓΑΣ Κιλκίς να μένει και μια πικρία καθώς μπορούσε να φύγει νικητής, Το γεμάτο γήπεδο, η καλή του εικόνα και ο πολύτιμος βαθμός απέναντι σε ένα ισχυρό αντίπαλο δίνουν γεμίζουν με αισιοδοξία την ομάδα εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Νίκος Γεωργιάδης (προπονητής ΓΑΣ Κιλκίς): «Σήμερα νομίζω ότι ο κόσμος που βρέθηκε στο γήπεδο χάρηκε αυτήν την πρεμιέρα της ομάδας στην Handball Premier. Θεωρώ ότι βρήκαμε το Διομήδη σε κακό «μομέντουμ» και προσπαθήσαμε να το εκμεταλλευτούμε. Νομίζω ότι αν κάποιος πρέπει να είναι παραπονεμένος από την έκβαση του αγώνα πρέπει να είμαστε εμείς. Εκτός το πρώτο δεκάλεπτο ο Διομήδης ήταν πίσω στο σκορ και με την εμπειρία του στο τέλος κατάφερε και πήρε τον βαθμό. Εμείς πρέπει να κρατήσουμε το γεγονός ότι πήραμε ένα βαθμό απέναντι σε ένα πολύ ισχυρό αντίπαλο και να συνεχίσουμε τη δουλειά κοιτώντας το επόμενο παιχνίδι».

Γιώργος Ζαραβίνας (προπονητής Διομήδη Άργους): «Αρχικά θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του ΓΑΣ Κιλκίς. Νομίζω ότι σήμερα έγινε ένα πάρα πολύ όμορφο παιχνίδι. Εμείς ήρθαμε σε 4-5 απουσίες πολύ σημαντικών παικτών και ήρθαμε με παιδιά από το παιδικό και το εφηβικό τμήμα. Παρόλ’αυτά αν και βρεθήκαμε πίσω στο σκορ και ήμασταν και αγχωμένοι δεν παρατήσαμε το παιχνίδι, δώσαμε πολλά πράγματα, επιστρέψαμε αρκετές φορές και είναι ένας πολύτιμος βαθμός για εμάς. Η ομάδα του Κιλκίς δεν έχει σχέση με την ομάδα που ανέβηκε, έχει ενισχυθεί, ειδικά η πρώτη επτάδα και θεωρώ ότι εδώ στο Κιλκίς θα χαθούν βαθμοί. Με τις συνθήκες που ήρθαμε να παίξουμε σήμερα και τις απουσίες που είχαμε είμαστε ευχαριστημένοι».