Σάββατο, 27 Απριλίου 2024, 3:03:34 πμ
Τετάρτη, 16 Φεβρουαρίου 2011 19:01

Μετάλλια για Αιμ. Μαβίδη και Ελ. Φωτιάδου

Οι επιτυχίες για τους αθλητές μεγάλων αποστάσεων του τμήματος στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς συνεχίστηκαν και το περασμένο Σάββατο 12 Φεβρουαρίου,  στη Θεσσαλονίκη όπου διεξήχθη το περιφερειακό πρωτάθλημα σε ανώμαλο δρόμο με διοργανωτή την ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Θεσσαλονίκης.

Ο αγώνας που ήταν η τελευταία σημαντική διοργάνωση σε ανώμαλο έδαφος πριν το Πανελλήνιο πρωτάθλημα που διεξαχθεί στο τέλος του μήνα στην Αθήνα,  συγκέντρωσε το ενδιαφέρον πάρα πολλών δρομέων από όλη τη Μακεδονία και Θράκη και ο ιδανικός καιρός για αγώνες αντοχής βοήθησε στην επιτυχία αρκετά καλών επιδόσεων.
Στον αγώνα το τμήμα στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς εκπροσωπήθηκε από έξι συνολικά αθλητές και αθλήτριες και κατάφερε να κερδίσει δύο μετάλλια και να πετύχει άλλους τέσσερις τερματισμούς στην πρώτη οκτάδα στις κατηγορίες των αγωνισμάτων.
Συγκεκριμένα τα νέα "ταλεντάκια" των δρόμων αντοχής οι ενδεκάχρονες Ελένη Φωτιάδου και Ραχήλ Νικολαίδου κατέκτησαν την 3η και 4η θέση αντίστοιχα στην κατηγορία των 600 μ μαθητριών δημοτικών σχολείων , η Ευρυδίκη Ασημακίδου πήρε την τέταρτη θέση στην κατηγορία των 2.000 μ Παγκορασίδων Α' ,  ο Αιμίλιος Μαβίδης κατέκτησε την τρίτη θέση στα 3.000 μ της κατηγορίας Παμπαίδων Α' . Ακόμη,  η Χριστίνα Αμοιρίδου ήταν 7η στα 1.000 μ Παγκορασίδων Β' και η Σοφία Καλλίτσογλου 8η στα 2.000 μ. Παγκορασίδων Α'
Οι νέες επιτυχίες των αθλητών του ΓΑΣ Κιλκίς επιβεβαιώνουν την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στην ομάδα από τον προπονητή Φίλιππο Μισαηλίδη , ενώ παράλληλα αναδεικνύουν και τη δυναμική που έχει αναπτύξει φέτος ο σύλλογος του Κιλκίς ιδιαίτερα σε αγωνίσματα αποστάσεων στα οποία δεν είχε σημαντικές επιτυχίες τα τελευταία χρόνια.
Αθλητές όπως ο Αιμίλιος Μαβίδης και αθλήτριες όπως οι Ευαγγελία Κωνσταντινίδου, Ευρυδίκη Ασημακίδου, Ελένη Μιχαηλίδου, Σοφία Καλλίτσογλου, Χριστίνα Αμοιρίδου, Ελένη Φωτιάδου, Ραχήλ Νικολαίδου και Ευγενία Σαμολαδά αποτελούν πλέον τις ελπίδες του Συλλόγου αλλά και του αθλητισμού του Κιλκίς για τους δρόμους αποστάσεων και βάδην. Και είναι βέβαιο πως με την κατάλληλη προπονητική καθοδήγηση από τον Φ. Μισαηλίδη ότι θα χειροκροτήσουμε πολύ σύντομα σημαντικές επιτυχίες όχι μόνο σε περιφερειακό αλλά και σε Πανελλήνιο επίπεδο.