Κυριακή, 28 Απριλίου 2024, 11:18:37 πμ
Κυριακή, 08 Οκτωβρίου 2023 08:04

ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Ο ΓΑΣΚ δεν άντεξε την πίεση του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο κι έχασε με 30-22

Την ήττα με 30-22 γνώρισε ο ΓΑΣ Κιλκίς απέναντι στον ΠΑΟΚ σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Handball Premier.

Σε ένα κατάμεστο γήπεδο με οπαδούς και από τις δύο ομάδες να δίνουν δυναμικό «παρών», σε μια πολύ σπουδαία και όμορφη αναμέτρηση και απέδειξαν ότι μπορούν φίλοι από αντίπαλες ομάδες να συνυπάρχουν στον ίδιο χώρο και να στηρίζουν τις ομάδες τους χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ μετά το πρώτο δεκάλεπτο να αποκτά ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των τεσσάρων τερμάτων. Ο ΓΑΣ Κιλκίς στάθηκε καλά αμυντικά απέναντι στον δικέφαλο του βορρά, ωστόσο επιθετικά αν και προσπάθησε να...τρέξει τον ΠΑΟΚ και να εκμεταλλευτεί ορισμένα κενά του, δεν ήταν εύστοχος. Ο Δικέφαλος παίζοντας δυνατή άμυνα δεν του έδωσε την ευκαιρία να πετύχει γκολ για να μειώσει την διαφορά. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 6-10 καθώς ο Δημάκης έχασε την ευκαιρία να μειώσει στα τρία τέρματα με χαμένο πέναλτι του Δημάκη.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι δεν πραγματοποίησαν καλό ξεκίνημα και έτσι ο ΠΑΟΚ με ένα επιμέρους σκορ 7-1 κατάφερε να «ξεφύγει» και να ανεβάσει την διαφορά στα 12 τέρματα. Στη συνέχεια, ο ΓΑΣ Κιλκίς με ένα δικό του «ξέσπασμα» 7-0 εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι οι «ασπρόμαυροι» έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω δίλεπτης αποβολής και μείωσε ξανά στα 5 τέρματα. Το τελικό αποτέλεσμα όμως βρήκε τον ΠΑΟΚ νικητή με 30-22 και πέτυχε έτσι την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα φτάνοντας έτσι τους 3 βαθμούς.

Από την άλλη ο ΓΑΣ Κιλκίς έμεινε στον ένα βαθμό της πρεμιέρας και πλέον στρέφει την προσοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο τη Δράμα.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ- ΠΑΟΚ 22-30

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 2-7, 4-8, 4-8, 6-10 (ημχ.), 7-14, 8-18, 13-22, 17-23, 19-26, 22-30

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γεωργιάδης): Μποροντάι, Ραντόισιτς 1, Μέτσης 1, Κυπραίος 3, Μήγγας 3, Σ. Φαχουρίδης 5, Ελευθεριάδης, Δημάκης 4, Βαφειάδης, Σιγγιρίδης 3, Α. Φαχουρίδης, Μπερεζνί 1, Γιαννακόπουλος 1, Γιαβασίδης, Ταραμονλής, Λασκαρούδης.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δάιος, Λαδάκης, Ελευθεριάδης 2, Τσαμουρίδης 2, Παπαγεωργίου 4, Νικολαϊδης 2, Θ. Παπάζογλου 3, Κουκμίσης 1, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 2, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 2, Μποτσκάρεφ, Τζωρτζίνης 7.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος,

Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι 2/4-2/2 Κόκκινη: 49:49 Ταραμονλής (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο

Δηλώσεις

Νίκος Γεωργιάδης (προπονητής ΓΑΣ Κιλκίς): «Νομίζω ότι σήμερα ανεξάρτητα από το σημερινό αποτέλεσμα, το πιο σημαντικό και αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι το γεγονός πως σήμερα υπήρξε κόσμος και από τις δύο ομάδες σε ένα μεγάλο γήπεδο χωρίς κανένα πρόβλημα. Είδαν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που είχε ρυθμό και νομίζω το ευχαριστήθηκε. Από εκεί και πέρα σε μας φανήκανε ορισμένα προβλήματα που έχουμε ως ομάδα που ανέβηκε κατηγορία. Ουσιαστικά για εμάς το παιχνίδι τελείωσε κάπου στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου όταν δεχθήκαμε 2 γκολ και δεν μπορέσαμε να πετύχουμε εμείς στην επίθεση. Η διαφορά μας με τον ΠΑΟΚ είναι μεγάλη.

Πάνος Γούσιος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Νομίζω ότι σήμερα ήμασταν γενικά αρκετά καλοί και ειδικότερα στο κομμάτι της άμυνας είχαμε μεγάλη σταθερότητα. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε μια νευρικότητα στα σουτ μας καθώς είχαμε ποσοστό κάτω από 50%. Στο δεύτερο μέρος όμως ουσιαστικά «λυθήκαμε» και ήμασταν πιο εύστοχοι και έτσι καταφέραμε να «χτίσουμε» μια διαφορά. Κάθε παιχνίδι έχει και τα θετικά και τα αρνητικά του. Μετά το βίντεο θα έχουμε καθαρή εικόνα. Θέλω να πω επίσης ότι το Κιλκίς έλειψε από τη μεγάλη κατηγορία. Είναι μια χαντμπολική πόλη. Είναι καλό για το άθλημα να είναι στην πρώτη κατηγορία και η σημερινή εικόνα του γηπέδου ήταν πάρα πολύ ωραία. Ένα μεγάλο ευχαριστώ και στον δικό μας κόσμο που ήρθε σήμερα εδώ και μας στήριξε με την παρουσία του».