Παρασκευή, 26 Απριλίου 2024, 7:26:27 πμ
Κυριακή, 24 Ιουλίου 2011 00:14

Χρυσή η Σκυταλοδρομία 4x80 στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων

gask
Πολύ μεγάλη εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα στίβου του ΓΑΣ Κιλκίς στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας Παμπαίδων και Παγκορασίδων Α' που διεξήχθη  το Σάββατο & την  Κυριακή 16-17 Ιουλίου στο Δημοτικό Στάδιο των Τρικάλων.
Οι αθλητές του ΓΑΣΚ κατέκτησαν δύο μετάλλια, το χρυσό με την ομάδα σκυταλοδρομίας 4 Χ 80 μ και το αργυρό με τον Δημήτρη Βογιατζή στα 300 μ με εμπόδια και είχαν ακόμη άλλες τέσσερις παρουσίες στους τελικούς των αγωνισμάτων, αποτελέσματα που έφεραν τον σύλλογο του Κιλκίς στην 5η θέση της γενικής βαθμολογίας του Πανελληνίου πρωταθλήματος Παίδων με 48 βαθμούς μεταξύ των 307 συλλόγων από όλη την Ελλάδα που πήραν μέρος στους αγώνες και αν έλειπε η μεγάλη ατυχία στο τέλος των αγώνων με την εγκατάλειψη, λόγω τραυματισμού, της Ευρυδίκης Ασημακίδου στα 3000 μ βάδην θα μπορούσαμε να κάνουμε λόγο ακόμη και για πρωτιά στη βαθμολογία του πρωταθλήματος.
Το αναμενόμενο πέτυχε η σκυταλοδρομία 4 Χ 80 μ των Παμπαίδων που ανέβηκε στο ψηλότερο  σκαλί του βάθρου με 37''09 αγωνιζόμενη με τους Θανάση Μιχαηλίδη, Δημήτρη Βογιατζή, Βασίλη Λαζαρίδη και Γιώργο Νικηφορίδη σημειώνοντας την δεύτερη καλύτερη επίδοση του συλλόγου στο αγώνισμα  και διατηρώντας την παράδοση που δημιούργησε την τελευταία εξαετία ο ΓΑΣ Κιλκίς να είναι πάντα στο βάθρο στις “γρήγορες” σκυτάλες στις κατηγορίες από παμπαίδες μέχρι τους εφήβους στα Πανελλήνια πρωταθλήματα.
Με αγώνα βγαλμένο από τα παραμύθια ο Δημήτρης Βογιατζής  πήρε το αργυρό μετάλλιο στα 300 μ με εμπόδια με 42''20 συντρίβοντας διαδοχικά σε ημιτελικό και τελικό την ατομική του επίδοση (από 43''77 σε 42''93 και 42''20). Το αργυρό μετάλλιο του Βογιατζή αποκτά ιδιαίτερη αξία αφού επιτεύχθηκε από τον 1ο διάδρομο (την πιο δύσκολη διαδρομή σε κυκλικά αγωνίσματα) και γιατί ο αθλητής του Κώστα Μηναρετζή μπήκε στον τελικό με την 8η επίδοση! Στο ίδιο αγώνισμα καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γιώργος Νικηφορίδης που πήρε την 6η θέση με 42''83 χάνοντας ένα μετάλλιο λόγω απειρίας (έκανε τις πρώτες του επίσημες κούρσες στα 300 μ εμπόδια στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα!)
Ατομική επίδοση που τον έφερε στην 13η θέση του τελικού των 1000 μ πέτυχε ο Αιμίλιος Μαβίδης. Ο αθλητής του Φίλιππου Μισαηλίδη έκανε 2'51''50 κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο μια πολύ πετυχημένη αγωνιστική χρονιά.
Δύο εκατοστά του δευτερολέπτου στέρησαν απο την Σπυριδούλα Μηναρετζή μια θέση στον τελικό του αγωνίσματος των 80 μ . Το μεγάλο ταλέντο του κιλκισιώτικου σπριντ έκανε εξαιρετική εμφάνιση στον πρωινό προκριματικό σημειώνοντας ατομική επίδοση 10''80 (με αντίθετο άνεμο 2 μ/δ) και κατέλαβε την 17η θέση σε 52 συμμετέχουσες. Στο ίδιο αγώνισμα η μικρή της ομάδας Παναγιώτα Τανάνη πήρε το ...βάπτισμα ενός Πανελληνίου πρωταθλήματος σημειώνοντας 11''27. Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους δύο σπρίντερ που αγωνίστηκαν στα 80 μ των Παμπαίδων που σημείωσαν 9''93 ο Μιχαηλίδης και 10''07 ο Λαζαρίδης μένοντας φυσιολογικά εκτός τελικού.
Εμφάνιση που δεν δικαιώνει το ταλέντο της έκανε στα 300 μ παγκορασίδων η Δήμητρα Γεωργιάδου που με 53''22 έμεινε στην 9η θέση του προκριματικού και αποκλείστηκε , αντίθετα η μικρή Κατερίνα Ράδη το πάλεψε μέχρι το τέλος και αν δεν χτυπούσε στο τελευταίο εμπόδιο θα είχε κάνει την έκπληξη. Ωστόσο τόσο η Γεωργιάδου όσο και η Ράδη έχουν το ταλέντο και είναι σίγουρο πως αν δουλέψουν στην προπόνηση θα είναι στις μεγάλες πρωταγωνίστριες τα επόμενα χρόνια στα εμπόδια.
Μια “καταστροφική” αλλαγή στην σκυταλοδρομία 4Χ80 των παγκορασίδων στέρησε στην ομάδα του ΓΑΣ Κιλκίς την δυνατότητα να διεκδικήσει ακόμη ένα μετάλλιο. Δυστυχώς το άγχος της διάκρισης ήταν μάλλον δυσβάσταχτο για τα κορίτσια του Κιλκίς που απλά τερμάτισαν για τους βαθμούς στην 15η θέση της κατάταξης με 42''42. Στην ομάδα αγωνίστηκαν οι Π. Τανάνη, Π. Τριανταφυλλίδου, Δ. Γεωργιάδου και Σπ. Μηναρετζή.
Σούπερ άτυχη των αγώνων αναδείχτηκε τέλος η Ευρυδίκη Ασημακίδου, που αναγκάστηκε να εγκαταλείψει χίλια μέτρα πριν το τέλος λόγω θλάσης στον τετρακέφαλο και ενώ διεκδικούσε το χρυσό μετάλλιο. Ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του Ελληνικού βάδην στερήθηκε (και στέρησε από την ομάδα της και τον κιλκισιώτικο αθλητισμό) το πιο “σίγουρο” μετάλλιο πριν την έναρξη των αγώνων. Η αθλήτρια του Μισαηλίδη ήταν πιο έτοιμη από ποτέ να φθάσει στην μεγάλη διάκριση αλλά η τύχη είχε άλλα ...σχέδια. Ελπίζουμε πως την επόμενη χρονιά να είναι γερή και να κερδίσει όλα όσα η κακιά στιγμή της στέρησε φέτος.
Την αποστολή του ΓΑΣΚ συνόδεψαν ο πρόεδρος του ΔΣ του συλλόγου Κώστας Βιολιτζής, ο οποίος πραγματοποίησε και την απονομή στους θριαμβευτές της 4Χ80 , ο ταμίας του ΓΑΣΚ και έφορος στίβου Τριαντάφυλλος Τριανταφυλλίδης, οι προπονητές Κώστας Μηναρετζής και Φίλιππος Μισαηλίδης , ο παλιός πρωταθλητής του συλλόγου Χάρης Μηναρετζής που βοήθησε πολύ το προπονητικό επιτελείο αλλά και πολλοί γονείς των αθλητών που πήραν μέρος.