Κυριακή, 28 Απριλίου 2024, 11:47:18 πμ
Τρίτη, 03 Οκτωβρίου 2023 09:26

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς στο Πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας: Νίκησε 3-0 τον Καμπανιακό στη Χαλάστρα

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για την Κ17 του Αλέξανδρου Κιλκίς στο Πρωτάθλημα της ΕΠΣ Μακεδονίας, μιας και πέρασε με το εμφατικό 3-0 από την Χαλάστρα απέναντι στην Κ17 της ΠΑΕ Καμπανιακός! Μια πολύ ωραία παράσταση για τους ποδοσφαιριστές της Ακαδημίας, με τους προπονητές Γιώργο Δαϊλλίδη και Γιάννη Ιασωνίδη να μένουν κάτι παραπάνω από ευχαριστημένοι από την απόδοσή τους!

Σε έναν όμιλο φωτιά, ο Αλέξανδρος Κιλκίς έδειξε με το…καλημέρα τις προθέσεις του. Μετά το πρώτο τέταρτο ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στο γήπεδο, έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και θα μπορούσε να φτάσει και σε άλλα τέρματα.

Στο 15΄ο Χριστοφορίδης είχε τρομερό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι, και στο 32’ ήρθε το 1-0. Τρομερή ομαδική ενέργεια με τον Κότσι να…εμφανίζει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 35’ ο Γρηγοράκης έχασε μεγάλη ευκαιρία, όμως στο δεύτερο λεπτό του δεύτερου μέρους ο Ξυγαλατάς πέτυχε και δεύτερο γκολ για τον Αλέξανδρο. Στο 60’ ο τερματοφύλακας του Καμπανιακού έπιασε το πέναλτι του Γρηγοράκη, με την ομάδα μας όμως να συνεχίζει σε υψηλούς ρυθμούς, και να φτάνει εν τέλει σε τρίτο τέρμα με τον Γρηγοράκη τρία λεπτά πριν το φινάλε.

Πέρασε με το διπλό από την Ευκαρπία

Την πρόκριση ως πρώτος στον πέμπτο όμιλο του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κιλκίς πήρε ο Αλέξανδρος Κιλκίς, καθώς για την τρίτη αγωνιστική επιβλήθηκε εκτός έδρας με 1-0 της Νίκης Ευκαρπίας. Στην επόμενη φάση ο Αλέξανδρος θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας το Χωρύγι σε μονή αναμέτρηση.

Παρά τις πολλές του απουσίες ο Αλέξανδρος έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε έναν έμπειρο αντίπαλο. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με τους Γιατισάκη και Μπελίτσα να έχουν δύο καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους, με τους γηπεδούχους από την μεριά τους να έχουν οριζόντιο δοκάρι με τον Νίκο Τριανταφυλλίδη, και τον τερματοφύλακα Παύλου να βγαίνει νικητής σε τετ-α-τετ.

Περισσότερες δυνάμεις και παιχνίδι στο χώρο στο δεύτερο ημίχρονο για τον Αλέξανδρο, που απείλησε με τετ-α-τετ του Μπελίτσα που βρήκε στο κάθετο δοκάρι στα πρώτα λεπτά και ένα σουτ του Γιατισάκη δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Εν τέλει στο 81’ ο Ζορμπάς έβγαλε την ασίστ στον Μπελίτσα που από θέση δεξιά έκανε το 1-0. Στην επόμενη φάση ο Μπελίτσας νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Ι. Τριανταφυλλίδη, με την Ευκαρπία να έχει διπλή φάση στο 84’ με την κεφαλιά του Κωνσταντινίδη στην συμβολή των δοκών και στην συνέχεια τον Παύλου να μπλοκάρει επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων.

Ευχαριστούμε τη Νίκη Ευκαρπίας για την άψογη φιλοξενία και της ευχόμαστε καλή συνέχεια στις υποχρεώσεις της σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο!

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΙΛΚΙΣ: Παύλου, Πότκα (67’ Ασημακίδης), Κυπρίτης, Κουρτεσίδης, Σιδηρόπουλος (19’ Τσουρπής), Κόλα, Μπελίτσας, Γιατισάκης, Ιωαννίδης (74’ Σεραφίδης), Ζορμπάς, Δεμερτζής (67’ Ζαραλής).

Φιλικά στα Golden Boys

Στα Golden Boys στη Νέα Μαγνησία Θεσσαλονίκης βρέθηκαν το Σάββατο η Κ9 «Μπάρτσα», η Κ10 «Φιορεντίνα», η Κ11 «Μαρσέιγ» και η Κ12 «Παρί», αγωνιζόμενες σε παιχνίδια με την Λητή, τους Golden Boys και τους Μακεδόνες Ευόσμου η πρώτη, τον Φίλιππο Παλαιοκάστρου και τους Golden Boys η δεύτερη, τους Πρωταθλητές Πεύκων η τρίτη  και τους Πρωταθλητές Πεύκων και Ακρίτες Συκεών η τέταρτη!

Οι ποδοσφαιριστές του Αλέξανδρου Κιλκίς στην πλειονότητα των αγώνων ήταν εξαιρετικοί και έδειξαν την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στους κόλπους της ακαδημίας κερδίζοντας το χειροκρότημα όλων!

Φιλικά για την Κ14 και Κ15 του Αλέξανδρου Κιλκίς

Την ευκαιρία να δώσουν δύο δυνατά φιλικά παιχνίδια είχαν η Κ14 και η Κ15 του Αλέξανδρου Κιλκίς το μεσημέρι της Κυριακής στη Θεσσαλονίκη. Οι δύο «Μάντσεστερ» αντιμετώπισαν την Κ14 της ΠΑΕ Μακεδονικός και την Κ14 του Αινεία Θεσσαλονίκης στις εγκαταστάσεις του Μακεδονικού.

Η Κ14 του Αλέξανδρου αντιμετώπισε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο, είχε όμως εξαιρετική παρουσία ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με τέρμα του Ευθύμη Γρηγοριάδη. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εκμεταλλευόμενοι αμυντικό λάθος, και εν τέλει στα μέσα του δεύτερου μέρους προηγήθηκαν με 4-1.

Ο Αλέξανδρος έφτασε στη μείωση του σκορ με αυτογκόλ, όμως ο Μακεδονικός έφτασε και σε πέμπτο τέρμα. Εν τέλει ο Κίμων Νικολαΐδης με εκτέλεση πέναλτι μείωσε στο τελικό 5-3.

Η Κ15 «Μάντσεστερ» αγωνίστηκε με τον Αινεία Θεσσαλονίκης. Ο Δημήτρης Μούρος είδε τους παίκτες του να επικρατούν με 3-1 χάρη σε τέρματα των Γιάννη Κελίδη, Ηρακλή Κεσίδη και Θανάση Κούντουρα, ενώ είχαν και πολλές ευκαιρίες και για άλλα τέρματα.