Τρίτη, 30 Απριλίου 2024, 7:24:17 μμ
Σάββατο, 23 Απριλίου 2022 20:12

Στην παράταση ο Ευρωπός κέρδισε 0-1 την Κρηστώνη

Και τώρα ο τελικός των τελικών την Τετάρτη σε ουδέτερη έδρα για την ανάδειξη του πρωταθλητή της Α1 κατηγορίας.

Ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης είχε το πλεονέκτημα στο σημερινό (Σάββατο 23 Απριλίου) αγώνα των πλέι όφ της α1 κατηγορίας της ΕΠΣ Κιλκίς, καθώς με νίκη μέσα στο γήπεδό του εξασφάλιζε τον τίτλο του πρωταθλητή. Όμως ο Απόλλων Ευρωπού είχε μαζί του την παράδοση, καθώς στο ίδιο γήπεδο και στην κανονική περίοδο είχε θριαμβεύσει με 1-3. Μάλιστα πριν το ημίωρο, τότε,  είχε καταφέρει να προηγηθεί με 0-3.

Στο σημερινό αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο της Κρηστώνης σημειώθηκε το αδιαχώρητο. Πάνω από χίλιοι φίλαθλοι βρέθηκαν στο γήπεδο για να απολαύσουν τον αγώνα. Και κάμποσοι αποχώρησαν καθώς δεν βρέθηκε μέρος να …ακουμπήσουν.

Δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας η αναμέτρηση. Νευρικό παιχνίδι λόγω και της κρισιμότητάς του με τους φιλοξενούμενους να  κερδίζουν στα σημεία καθώς πλησίασαν στο γκολ περισσότερες  φορές .

Νευρικός είπαμε ο αγώνας. Μάλιστα στο 42’ ύστερα από μια αψιμαχία παικτών η ένταση μεταφέρθηκε στην εξέδρα και για ένα δεκάλεπτο χάλασε η γιορτή, όπως θα έπρεπε να είναι ένας τελικός πλέι όφ. Ο διαιτητής Τακίδης, άψογος σε όλα τα σφυρίγματά του, αποφάσισε να τον διακόψει, πήγε στα αποδυτήρια για ένα δεκάλεπτο και όταν ξαναβγήκε στο γήπεδο η φουρτούνα είχε λήξει.

Η κανονική διάρκεια έληξε χωρίς σκορ και στην ημίωρη παράταση ξαναμίλησε ο συνήθης ύποπτος. Ο 37χρονος Ρίτε στο 99’ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, απέφυγε και τον τερματοφύλακα και σημείωσε το γκολ που έμελε να δώσει τη νίκη στον Απόλλων και να φέρει πια στα ίσα την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Την Τετάρτη σε ουδέτερο γήπεδο που θα επιλέξει η διοργανώτρια αρχή, θα γίνει ο τελικός των τελικών. ΠΑΟΚ και Ευρωπός θα αναμετρηθούν τελευταία φορά για ανάδειξη της πρωταθλήτριας ομάδας της Α1 κατηγορίας Κιλκίς και εκείνης που θα διεκδικήσει την άνοδό της στην Δ’ κατηγορία μέσω των μπαράζ με πρωταθλήτριες ομάδες της κεντροδυτικής Μακεδονίας. (β’ όμιλος)