Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου 2024, 6:29:06 πμ
Παρασκευή, 25 Οκτωβρίου 2024 15:36

Συνεδρίαση λογοδοσίας στο δήμο Παιονίας στις 29/10 με τρεις ερωτήσεις

Συνεδρίαση λογοδοσίας της δημοτικής Αρχής Παιονίας θα γίνει στην αίθουσα συνεδριάσεων «ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ» του Δήμου Παιονίας στο ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ, την 29η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2024, ημέρα ΤΡΙΤΗ και ώρα 17:30, για να απαντηθούν τα παρακάτω ερωτήματα που τέθηκαν στη Δημοτική Αρχή: 

 

1

 Ερώτηση από τον Δ.Σ. Βασιλακάκη Αναστάσιο:

Ποιες ενέργειες έχουν γίνει από μέρους της δημοτικής αρχής μέχρι σήμερα για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που έχουν παρατηρηθεί στη λειτουργία των Παιδικών Σταθμών του Δήμου Παιονίας(ελλείψεις σε προσωπικό, μειωμένο ωράριο λειτουργίας, επιβολή τροφείων κ.α.), ποια η στάση του κεντρικού κράτους απέναντι σε αυτά τα προβλήματα και αν προτίθεται η δημοτική αρχή να διεκδικήσει από το κράτος, μαζί με τους γονείς των φιλοξενούμενων παιδιών, τους εργαζόμενους στους Παιδικούς Σταθμούς, τους λοιπούς φορείς και σωματεία της περιοχής, την ουσιαστική αναβάθμιση των Παιδικών Σταθμών της περιοχής που θα συμβάλλει στην εξυπηρέτηση όλων των νηπίων και βρεφών της περιοχής, χωρίς καμία επιβάρυνση των γονέων τους και του Δήμου. Η διεκδίκηση αυτή αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστούμε ότι ήδη δρομολογείται η λειτουργία του πρώτου ιδιωτικού βρεφονηπιακού σταθμού στην Παιονία, η οποία ανοίγει το δρόμο για την περαιτέρω υποβάθμιση των ήδη υπαρχόντων δημοτικών Παιδικών Σταθμών;

2

Ερώτηση από τον Δ.Σ. Μουρτιάδη Αναστάσιο:

Παρακαλώ να μου απαντήσετε στο εξής ερώτημα: "Πόσα ιδιωτικά κτίρια ενοικιάζει ο Δήμος Παιονίας για υπηρεσίες του, το ύψος του συνολικού μισθώματος αυτών καθώς και αν μπορούσε να χρησιμοποιήσει δημοτικά κτίρια ή εγκαταλελειμμένα κτίρια άλλων δημοσίων υπηρεσιών, σε συνεννόηση με το εκάστοτε αρμόδιο υπουργείο";

3

Ερώτηση από την Πρόεδρο Δ.Κ. ΛΙΜΝΟΤΟΠΟΥ κ. ΚΡΙΤΗ ΜΑΡΙΑ:

Κύριε Δήμαρχε, με το αριθμ. 14520/16-07-2024 αίτημα μου, ζήτησα τον καθαρισμό του καναλιού που διέρχεται εντός του Οικισμού της Νέας Καβάλας, επισημαίνοντας τον κίνδυνο πυρκαγιάς και πλημμύρας. Παρακαλώ να με ενημερώσετε και κατ’ επέκταση τους κατοίκους της Δημοτικής Κοινότητας Λιμνοτόπου, για την όποια εξέλιξη του αιτήματος μου και ποιος ο λόγος της καθυστέρησης του εν λόγω καθαρισμού. Παρακαλώ για την απάντηση σας.