Η πρωτοβουλία αυτή, είχε στόχο την εκπαίδευση 20 επαγγελματιών από τον τουριστικό τομέα, ταξιδιωτικά γραφεία, εστιατόρια, ξενοδοχεία, δημοσιογράφους, ειδικούς μάρκετινγκ και άλλους, που δραστηριοποιούνται στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας και την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων.
Κατά τη διάρκεια των τεσσάρων ημερών, οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να εμβαθύνουν στην αλληλεπίδραση μεταξύ τουρισμού και ιαματικών πηγών, και να εξερευνήσουν τρόπους για τη διαμόρφωση πιο ολοκληρωμένης και βιώσιμης τουριστικής εμπειρίας. Οι ίδιοι, προβληματίστηκαν και αντάλλαξαν απόψεις σχετικά με τις δυνατότητες της τουριστικής βιομηχανίας στο να αξιοποιήσει το δυναμικό των ιαματικών πηγών για την αύξηση της ελκυστικότητας των περιοχών και τη δημιουργία νέων ευκαιριών.
Η επιτυχημένη διεξαγωγή αυτού του σεμιναρίου συνεισφέρει στην προώθηση της βιώσιμης τουριστικής ανάπτυξης και αποτελεί ένα βήμα προς την ενίσχυση της τοπικής οικονομίας.
Περισσότερες πληροφορίες για τις δράσεις του έργου, διατίθενται κατόπιν επικοινωνίας στο: 2341181251 & Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Το έργο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και από εθνικούς πόρους των χωρών που συμμετέχουν στο «Πρόγραμμα διασυνοριακής συνεργασίας Interreg IPA II Ελλάδα - Αλβανία 2014-2020»