Εκπαίδευση
Βραβεύτηκε και φέτος το Εκπαιδευτικό Κέντρο Σαγματοπούλου του Πολυκάστρου
Συντάκτης: Eidisis.grΤα ELT Excellence Awards βραβεύουν τις καλές πρακτικές, την αριστεία και την καινοτομία στην διδασκαλία και εκμάθηση της Αγγλικής γλώσσας ,τις εκσυγχρονισμένες και πιστοποιημένες μεθόδους διδασκαλίας βασισμένες σε μελέτες, και ό,τι συνιστά την Παιδεία και την Ξενόγλωσση Εκπαίδευση από Δημόσια και Ιδιωτικά Σχολεία και Κέντρα Ξένων Γλωσσών σε Ελλάδα και Κύπρο.
Πολύτιμη δωρεά του Δημήτρη Γκιούλτσου στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς με αφορμή την αφυπηρέτησή του
Συντάκτης: Eidisis.grΤο αποτέλεσμα της εργασίας του εκπαιδευτικού έχει υψηλό αποτύπωμα στην ψυχή και στο μυαλό των μαθητών, καθώς και ισχυρό αντίκτυπο στη μετέπειτα ακαδημαϊκή και επαγγελματική τους πορεία. Όμως, παρά τη σημαντική επίδρασή της διδακτικής πράξης στη λειτουργία και στην εξέλιξη της κοινωνίας, από τη διαδικασία της διδασκαλίας απουσιάζει η υλική διάσταση. Εξαιτίας ακριβώς αυτής της απουσίας όταν ένας δάσκαλος αποχωρεί από ένα σχολείο, όσα χρόνια και να έχει υπηρετήσει σ’ αυτό, δεν αφήνει υλική παρακαταθήκη που να θυμίζει το πέρασμά του, όσο πετυχημένο και αξιόλογο κι αν ήταν αυτό.
Σεμινάριο συμπλήρωσης μηχανογραφικού 2023 στο Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΟ Δήμος Κιλκίς και ο Σύλλογος Εκπαιδευτικών Φροντιστών Κιλκίς και Πέλλας στα πλαίσια της έγκαιρης και έγκυρης ενημέρωσης των μαθητών και των γονέων διοργανώνει ημερίδα επαγγελματικού προσανατολισμού με τίτλο: ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟ και ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΕ ΜΕΛΛΟΝ σε συνεργασία με την επιστημονική ομάδα της LABORAΣύμβουλοι Εκπαίδευσης (www.labora.gr). Ομιλητής ο Δρ. Κότιος Κωνσταντίνος, Σύμβουλος Εκπαίδευσης και Καριέρας, συγγραφέας και ιδρυτής της LABORA.
Γιορτή λήξης του Δημοτικού Σχολείου & Νηπιαγωγείου Π. Αγιονερίου ν. Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΜια ακόμα ξεχωριστή εκδήλωση, που προετοιμάστηκε με κόπο και μεράκι από τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Δημοτικού Σχολείου και του Νηπιαγωγείου Π. Αγιονερίου, παρουσιάστηκε στο προαύλιο του σχολείου, την Τετάρτη 14 Ιουνίου, για τη λήξη της σχολικής χρονιάς.
5ο Δημοτικό Κιλκίς: Όμορφη γιορτή στο κλείσιμο της σχολική χρονιάς
Συντάκτης: Eidisis.grΣτο κατάμεστο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κιλκίς, έπεσε η αυλαία της φετινής σχολικής χρονιάς για το σχολείο μας. Η φετινή γιορτή λήξης ήταν η διάχυση του προγράμματος Erasmus+, που ολοκληρώσαμε φέτος, με θέμα: «Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου γίνονται Πολίτες του Κόσμου». Είναι ο τίτλος του τριετούς προγράμματος Erasmus+ που υλοποιήθηκε στο 5ο Δ. Σ. Κιλκίς το 2020-2023.
Γιορτή και διπλώματα στο κλείσιμο της σχολικής χρονιάς στη Δομή Προσφύγων Νέας Καβάλας
Συντάκτης: Eidisis.grΠραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 15 Ιουνίου εκδήλωση για τη λήξη του σχολικού έτους και το τέλος των μαθημάτων για τους μαθητές/τριες που διαμένουν στην Ελεγχόμενη Δομή Προσωρινής Φιλοξενίας Αιτούντων Άσυλο Πολυκάστρου στη Νέα Καβάλα.
2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Κιλκίς: ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα – ΥΓΕΙΑ μια ζωή
Συντάκτης: Eidisis.grΜε επιτυχία ολοκληρώθηκαν τα εσωτερικά πρωταθλήματα σε τέσσερες αθλοπαιδιές (Ποδόσφαιρο, Καλαθοσφαίριση, Πετοσφαίριση και Χειροσφαίριση) που διοργάνωσε στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς το 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Κιλκίς. Στους αγώνες με κεντρικό σύνθημα «ΑΘΛΗΣΗ κάθε μέρα – ΥΓΕΙΑ μια ζωή» συμμετείχαν ομάδες μαθητών/τριών που εκπροσωπούσαν το σχολικό τμήμα τους.
Το «πανόραμα» της Επανάστασης του 1821 κοσμεί μόνιμα το 2ο Δημοτικό Σχολείο Κιλκίς
Συντάκτης: Eidisis.grΟ αγώνας των Ελλήνων για την ανεξαρτησία γοήτευσε τους ξένους καλλιτέχνες, οι οποίοι ασχολήθηκαν με την Επανάσταση μέσα από διάφορες τέχνες. Ένας από τους ζωγράφους που αποτύπωσαν τους πρωταγωνιστές και τα σημαντικά γεγονότα του αγώνα ήταν και ο Πέτερ φον Ες. Ο Ες, έπειτα από σχετική ανάθεση του βασιλιά της Βαυαρίας Λουδοβίκου, περιηγήθηκε στους τόπους των μαχών και ετοίμασε 39 σχέδια που τοποθετήθηκαν σε στοές σ’ έναν κήπο του Μονάχου. Σήμερα, μετά από αρκετές περιπέτειες, οι 32 από τις 39 συνολικά επιχρωματισμένες λιθογραφίες του Ες, εκτίθενται στο Μουσείο Μπενάκη.
ΝΗΡΕΑΣ: Ολοκλήρωση της μακροχρόνιας παρέμβασης «Το σχολείο που ονειρεύομαι» στο Δημοτικό Π. Αγιονερίου
Συντάκτης: Eidisis.grΤην Τετάρτη 14 Ιουνίου 2023 ολοκληρώθηκε η μακροχρόνια παρέμβαση με τίτλο «Το σχολείο που ονειρεύομαι» που σχεδιάστηκε και υλοποιήθηκε από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Κιλκίς «ΝΗΡΕΑΣ» σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς του Δημοτικού Σχολείου Παλαιού Αγιονερίου.
Η μαθητική ομάδα Bikey του 9ου Δημοτικού Κιλκίς παρουσίασε έξυπνη ρομποτική κλειδαριά
Συντάκτης: Eidisis.grΟ Γιώργος, ο Χρήστος, η Ελισάβετ, ο έτερος Γιώργος και η Μαρία, μαθητές του 9ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς δέχθηκαν στο σχολείο τους τον Δήμαρχο Κιλκίς Δημήτρη Κυριακίδη και υψηλόβαθμα στελέχη της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κιλκίς και με καμάρι τους παρουσίασαν το σχέδιο της έξυπνης κλειδαριάς ποδηλάτου σε ρομποτική απόδοση.