Εκπαίδευση
Η εβδομάδα που μας πέρασε ξεκίνησε με την Παγκόσμια Ημέρα κατά της Ενδοσχολικής Βίας. Τι είναι η ενδοσχολική βία; Ποιες μορφές έχει; Συναντάμε παρόμοια παραδείγματα στην καθημερινότητά μας; Ήταν πολλά από τα ερωτήματα που απαντήσαμε στο μάθημα του θεατρικού παιχνιδιού. Στη συνέχεια παίρνοντας δύο μήλα παρατηρήσαμε ότι είναι ίδια. Αρχίσαμε να μιλάμε στο ένα άσχημα και κακόβουλα, ενώ στο άλλο όμορφα και καλοπροαίρετα.
Πανελλαδικό βραβείο στο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Κιλκίς για την ταινία «Νίκος Καπετανίδης»
Συντάκτης: Eidisis.grΑκόμη μια πανελλαδική διάκριση απέσπασε το 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Κιλκίς συμμετέχοντας στον Πανελλήνιο διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους "Μνήμες Μικράς Ασίας Πόντου 1922 -2022" με την ταινία "Νίκος Καπετανίδης - Ο Ηρωικός δημοσιογράφος του Πόντου".
Οι μικροί μαθητές δημιούργησαν μια εξαιρετική ταινία μικρού μήκους και απέσπασαν το Δεύτερο Βραβείο του Πανελλήνιου Διαγωνισμού, συνεχίζοντας την εξαιρετική προσπάθεια μαθητών και εκπαιδευτικών του σχολείου, μετά και το Πανευρωπαϊκή πρωτιά με τα καταπληκτικά παιδιά της Microgreens Magicgreens.
Ευχαριστήρια Επιστολή Γυμνασίου Γουμένισσας προς το Γενικό Νοσοκομείο Γουμένισσας
Συντάκτης: Eidisis.grΟ Διευθυντής του Γυμνασίου κ. Νέστωρ Βαλκάνης, ο Σύλλογος Καθηγητών, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων και οι μαθητές/τριες του Γυμνασίου Γουμένισσας θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά τη διοίκηση του Γενικού Νοσοκομείου και του Κέντρου Υγείας Γουμένισσας για τα υλικά που μας απέστειλαν προκειμένου να λειτουργήσει η αίθουσα πρώτων βοηθειών στο σχολείο μας.
Κοινή δράση Δήμου Κιλκίς και ΔΟΜ στον σχολικό χώρο για τα ανθρώπινα δικαιώματα
Συντάκτης: Eidisis.grΟ Δήμος Κιλκίς σε συνεργασία με τον Διεθνή Οργανισμό Μετανάστευσης υλοποιούν δράση στον σχολικό χώρο την Τρίτη 14 και την Τετάρτη 15 Μαρτίου με αντικείμενο την γνωριμία των παιδιών με τις έννοιες των ανθρωπίνων δικαιωμάτων στο πλαίσιο του ενταξιακού προγράμματος HELIOS, το οποίο χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου.
Το 2ο πειραματικό ΓΕΛ Κιλκίς στο 7ο ευρωπαϊκό μαθητικό συνέδριο στη Βερόνα της Ιταλίας
Συντάκτης: Eidisis.grΤο 2ο Πειραματικό ΓΕΛ Κιλκίς συμμετείχε στο 7ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στη Βερόνα της Ιταλίας, που διεξήχθη από την 1η έως τις 5 Μαρτίου 2023. Το Συνέδριο είχε θέμα: «Κοινές Ευρωπαϊκές Αρχές και Αξίες και η Συνεισφορά της Ελλάδας και του Πολιτισμού της στη Διαμόρφωσή τους» και συνδιοργανώθηκε από το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού, την Ελληνική Εθνική Επιτροπή για την UNESCO, το Ελληνικό Ίδρυμα Πολιτισμού Εστία Ιταλίας και την Association Européenne des Enseignants (AEDE).
Εισαγωγή μαθητών στα Πρότυπα και Πειραματικά σχολεία για το σχ. έτος 2023-24
Συντάκτης: Eidisis.grΣας ενημερώνουμε ότι εκδόθηκε η υπουργική απόφαση υπ΄αρ. 22010/Δ6/24.2.2023 «Ρύθμιση θεμάτων σχετικά με την εισαγωγή μαθητών σε Πρότυπα Σχολεία, Πειραματικά Σχολεία και Εκκλησιαστικά Σχολεία» (Β΄1062) με την οποία ρυθμίζονται όλα τα θέματα που αφορούν την εισαγωγή μαθητών.
ΑΣΕ Εκπαιδευτικών Κιλκίς-Παιονίας: Όλοι στην απεργιακή συγκέντρωση και στο συλλαλητήριο
Συντάκτης: Eidisis.grΤΕΤΑΡΤΗ 8 ΜΑΡΤΗ ΑΠΕΡΓΟΥΜΕ – ΔΙΑΔΗΛΩΝΟΥΜΕ
Απεργιακή Συγκέντρωση,10:30 π.μ., Πλ. Ειρήνης
Παλλαϊκό Συλλαλητήριο, 6:00 μ.μ., Πλ. Ειρήνης
Τo Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδας στο σχολείο του Χέρσου
Συντάκτης: Eidisis.grΤην Τετάρτη 1 Μαρτίου 2023 επισκέφθηκαν το Δημοτικό Σχολείο του Χέρσου εκπροσωπώντας το Κρατικό Θέατρο Β. Ελλάδας οι θεατροπαιδαγωγοί Μαίρη Χατζηαγγελίδου και Ματίνα Παγουλάτου στα πλαίσια της εφαρμογής του προγράμματος «το ΚΘΒΕ στην εκπαίδευση». Στο πρόγραμμα συμμετέχουν οι τάξεις Δ και ΣΤ του σχολείου και περιλαμβάνει τη φάση εξ αποστάσεως ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των παιδιών, τη φάση ζωντανής επαφής για δράσεις όπως αυτή που έγινε στο σχολείο και τη φάση παρουσίασης δράσεων με την οργάνωση παράστασης προς το τέλος της σχολικής χρονιάς.
Δράση στο 1ο Γυμνάσιο Κιλκίς με το Χαμόγελο του Παιδιού
Συντάκτης: Eidisis.grΗ Διεύθυνση και ο Σύλλογος διδασκόντων του 1ου Γυμνασίου Κιλκίς ευχαριστούμε θερμά το Σύλλογο «Το Χαμόγελου του παιδιού» για την παρουσία τους στο σχολείο μας.
Οι μαθητές του Γ 1 του 3ου Δημοτικού Κιλκίς στις ΕΙΔΗΣΕΙΣ
Συντάκτης: Eidisis.grΟι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ 1 τμήματος του 3ου Δημοτικού Σχολείου Κιλκίς συνοδευόμενοι από τη δασκάλα τους κ. Παρθένα Δουλκερίδου επισκέφθηκαν πριν λίγες μέρες τα γραφεία της Εφημερίδας «ΕΙΔΗΣΕΙΣ» που εδρεύει στο Μεταλλικό του ν. Κιλκίς.