Τετάρτη, 14 Αυγούστου 2024, 4:21:40 μμ
Τετάρτη, 14 Αυγούστου 2024 00:33

Αποχαιρέτησε τη διοργάνωση ο ΠΑΟΚ

Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο ΠΑΟΚ υπέστη ήττα με σκορ 4-3 από τη Μάλμε και, σε συνδυασμό με την ισοπαλία 2-2 του πρώτου αγώνα, αποχαιρέτησε το UEFA Champions League.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας δέχθηκαν την ισοφάριση με απρόσμενο τρόπο στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, υπέστησαν το τέταρτο γκολ στην παράταση και δεν κατάφεραν να ανακάμψουν, με αποτέλεσμα να συνεχίσουν την ευρωπαϊκή τους πορεία στα Play Off του UEFA Europa League.

Στην κατάμεστη Τούμπα, οι Σουηδοί πρωταθλητές εξασφάλισαν την πρόκριση με τα γκολ των Σεμπαστιάν Νανάζι (10′, 45′), Νιλς Ζέτερστρομ (90’+6′) και Άντερς Κρίστιανσεν (99′). Για τον ΠΑΟΚ, σκόραραν οι Τάισον (21′), Κωνσταντίνος Κουλιεράκης (43′) και Αντρίγια Ζίβκοβιτς (45’+4′), ωστόσο, αυτό δεν ήταν αρκετό.

Ο Σέρχιο Πένια ανέλαβε να εκτελέσει φάουλ στο 3′, το οποίο πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ντόμινικ Κοτάρσκι, με τους Σουηδούς να ξεκινούν πιο δυναμικά. Αντάμειψαν την ανωτερότητά τους με γκολ μόλις στο 10ο λεπτό. Από πλάγιο άουτ, ο Πόντους Γιάνσον πήρε την κεφαλιά και ο Νανάζι, με δεύτερη κεφαλιά στο πίσω δοκάρι, πρόλαβε τον Ζόαν Σάστρε για το 0-1.

Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν χωρίς να δημιουργήσουν κάποια καλή φάση. Ο Τάισον, εκτελώντας φάουλ από πλάγια και αριστερά, αιφνιδίασε τον Γιόχαν Νταλίν, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 21′. Επτά λεπτά αργότερα, ο Μπράντον Τόμας δεν μπόρεσε να νικηθεί από τον Νταλίν με εναέρια προβολή απο κοντά, καθώς η Μάλμε ισορρόπησε και απείλησε με τον Γενς Στρίγκερ Λάρσεν.

Όταν οι δύο ομάδες ετοιμάζονταν να αποσυρθούν ισόπαλες, η «οβίδα» του Κουλιεράκη ανέτρεψε τα δεδομένα για τον ΠΑΟΚ με ένα εκπληκτικό γκολ από τα 40 μέτρα. Ωστόσο, με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, από βαθιά πάσα του Λάρσεν, ο Νανάζι σκόραρε το 2-2 στον Κοτάρσκι, καθώς η μπάλα «έσκασε» πάνω του.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε και πάλι συγκινήσεις… Από σέντρα του Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα, η μπάλα έφτασε στον Ζίβκοβιτς, ο οποίος με διαγώνιο πλασέ έκανε το 3-2. Η αναγκαστική αλλαγή του Τάισον άνοιξε τον δρόμο για τις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων.

Ο ΠΑΟΚ είχε δύο ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα ασφαλείας. Μετά από κόρνερ του Τόμας Μουργκ στο 57’, ο Κουλιεράκης δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μουργκ αστόχησε από κοντά, χάνοντας την ευκαιρία για το 4-2.

Ο Λουτσέσκου έκανε αλλαγές για να φρεσκάρει την ομάδα του, ενώ ο Χένρικ Ρίντστρομ προσπάθησε να επιτεθεί με πολλές πλαγιοκοπήσεις. Στο 67′, ο Κοτάρσκι σώζει σταθερά το πλασέ του Λάσε Μπεργκ Γιάνσον, ενώ λίγο αργότερα ο Έρικ Μποτχάιμ αστόχησε. Στο 79′, ο Ούγκο Μπολίν και στο 89′, ο Ισαάκ Κίεζε Τελίν, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, με τον χρόνο να κυλά ανασταλτικά για τον ΠΑΟΚ.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, από φάουλ του Κρίστιανσεν, ο Κοτάρσκι απέκρουσε, ωστόσο, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 3-3. Ακολούθησε παράταση, στην οποία ο Ταχά Αμπντί Αλί ήταν συνεχώς επικίνδυνος, και ο Κρίστιανσεν τελικά σκόραρε το 3-4.

Έπειτα από φοβερή ατομική ενέργεια του Αλί, ο Κοτάρσκι τον σταμάτησε στο 103′, ενώ η Μάλμε έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 108′. Ο Ταρίκ Τισουντάλι προσπάθησε με τακουνάκι να σκοράρει, αλλά η μπάλα δεν του χαρίστηκε. Μετά από μια εκτέλεση φάουλ, τα πάντα τελείωσαν και η Μάλμε προκρίθηκε στους επόμενους γύρους, αντιμετωπίζοντας το νικητή του Στεάουα Βουκουρεστίου – Σπάρτα Πράγας. Ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσει στην αντίστοιχη φάση του Europa League.

Διαιτητής: Μάρκο Ντι Μπέλο (Ιταλία)

Κίτρινες: Σάστρε, Μπάμπα, Μουργκ, Κουλιεράκης – Γιόνσεν, Τελίν, Γιάνσον.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (73′ Σβαμπ), Καμαρά, Κωνσταντέλιας (85′ Βιεϊρίνια), Ζίβκοβιτς (73′ Ντεσπόντοφ), Τάισον (49′ Μουργκ/101′ Τισουντάλι), Τόμας (73′ Τσάλοφ).

ΜΑΛΜΕ (Χένρικ Ρίντστρομ): Νταλίν, Λάρσεν (113′ Όλσον), Γιάνσον, Ζέτερστρομ, Μπουζανέλο, Ρικς (60′ Μπολίν), Γιόνσεν, Πένια (106′ Μπεργκ), Νανάζι (79′ Κρίστιανσεν), Τέλιν (113′ Ρόσλερ), Μποτχάιμ (88′ Αμπντί Αλί).

©Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ