Δευτέρα, 28 Οκτωβρίου 2024, 6:30:02 πμ
Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου 2024 22:02

ΠΑΟΚ: Δραματική ισοπαλία 2-2 με τη Βικτόρια Πλζεν στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε τον πρώτο του βαθμό στη League Phase του UEFA Europa League μετά από τρεις αγωνιστικές. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου απέσπασε στο φινάλε ισοπαλία 2-2 από τη Βικτόρια Πλζεν στην Τούμπα, καθιστώντας το έργο της για πρόκριση στα Play Off της διοργάνωσης εξαιρετικά δύσκολο.

Οι παίκτες του 73χρονου Μίροσλαβ Κούμπεκ ήταν ανώτεροι, σκόραραν με τους Μίλαν Χάβελ (31′) και Ματέι Βίντρα (39′), ωστόσο δεν άντεξαν παίζοντας από το 70′ με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Σαμπσόν Ντουέ. Οι πρωταθλητές Ελλάδας μείωσαν στο 84′ με τον Ταρίκ Τισουντάλι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Αμπντούλ Ραχμάν Μπάμπα, σώζοντας τουλάχιστον τον βαθμό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς με αδυναμία, καθώς οι Τσέχοι βρήκαν το δρόμο για τα δίχτυα με γκολ που τελικά ακυρώθηκε. Παρά τις προειδοποιήσεις, το 10λεπτο ολοκληρώθηκε με την κατάσταση να παραμένει ισχυρά υπέρ της Βικτόρια Πλζεν. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να αποκτά τον έλεγχο του αγώνα, αλλά αντιμετώπισε δυσκολίες στη δημιουργία τελικών προσπαθειών.

Η Βικτόρια Πλζεν κατάφερε να σκοράρει και το γκολ αυτό μέτρησε, με τον Χάβελ να ανοίγει το σκορ στο 31′. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ακόμα χειρότερο τρόπο για τον ΠΑΟΚ, καθώς ο Βίντρα σκόραρε δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η εικόνα παρέμενε μουντή, με την αντίπαλη ομάδα να συνεχίζει να απειλεί. Η αποβολή του Ντουέ στο 70′ άλλαξε την κατεύθυνση του αγώνα και οι Θεσσαλονικείς βρήκαν την ευκαιρία να μειώσουν στο 84′ με τον Τισουντάλι.

Η πίεση του ΠΑΟΚ απέδωσε καρπούς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Μπάμπα σκόραρε με κεφαλιά, καθιστώντας την ισοπαλία 2-2 και προσφέροντας μια γεύση ελπίδας για την επόμενη αναμέτρηση, η οποία θα είναι απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» στις 7 Νοεμβρίου.

Διαιτητής: Ουρς Σνάιντερ (Ελβετία)

Κίτρινες: Τισουντάλι – Ντουέ, Μάρκοβιτς, Αντού, Γέντλιτσκα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (66′ Μπάμπα), Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Ότο (76′ Τσάλοφ), Καμαρά, Μπακαγιόκο (58′ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον (65′ Ντεσπόντοφ), Μπράντον (66′ Τισουντάλι).

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ (Μίροσλαβ Κούμπεκ): Γέντλιτσκα, Ντουέ, Μάρκοβιτς, Γέμελκα, Χάβελ, Κάντου, Σόικα (77′ Τσερβ), Κάλβας, Βίντρα (69′ Γίρκα), Σουλτς, Αντού (73′ Χέιντα).

*Στις καθυστερήσεις, ο προπονητής της Βικτόρια Πλζεν, Μίροσλαβ Κούμπεκ, αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες για διαμαρτυρία.