![](/images/prosopa/tsitouridis.jpg)
Και ο ίδιος ο κ. Τσιτουρίδης άλλωστε με όσα αναφέρει υπενθυμίζει τις μέχρι πρό τινος κυβερνητικές επιλογές και αποφάσεις με την παραχώρηση των δίδυμων στο ΤΧΔΙΚ.
Το πλήρες κείμενο της επιστολής του κ. Τσιτουρίδη προς τον Υπουργό Δικαιοσύνης έχει ως εξής:
Κύριο
Σωτήριο Χατζηγάκη
Υπουργό Δικαιοσύνης
Στο Ν. Κιλκίς απαιτείται άμεσα η κατασκευή δικαστικού μεγάρου, αφού η κατάσταση που υπάρχει εδώ και δεκαετίες, με τα δικαστήρια να στεγάζονται σε κτήριο που πολύ απέχει από το να τηρεί τις αναγκαίες προϋποθέσεις, δεν περιποιεί τιμή σε μια σύγχρονη πολιτεία.
Για το θέμα αυτό, και με στόχο την κατασκευή ενός σύγχρονου δικαστικού μεγάρου στο Κιλκίς, κατά την τελευταία τριετία έγιναν τα παρακάτω:
1. Σύμφωνα με το υπ’ αριθμ. 1805/2005 απόφαση του Υπουργού Δικαιοσύνης κ.Αναστάση Παπαληγούρα ανατέθηκε στην Θέμιδα Κατασκευαστική η μελέτη του έργου «Ανέγερση Δικαστικού Μεγάρου Κιλκίς».
2. Με το με Α.Π 1037952/2648 ΠΕ/Α0010 ΣΧΕΤ. 1040665/3089/Α0010 (Μάιος 2006) έγγραφο του Υπουργείου Οικονομίας και Οικονομικών παραχωρήθηκε στο ΤΑΧΔΙΚ το Δημόσιο ακίνητο ΑΒΚ 670 Κιλκίς έκτασης 3.545 m2 με αποκλειστικό σκοπό την ανέγερση δικαστικού μεγάρου Κιλκίς. Η απόφαση αυτή η οποία αποτελεί τίτλο κυριότητας, μεταγράφηκε στο Υποθηκοφυλακείο Κιλκίς στ’ όνομα του ΤΑΧΔΙΚ.
Επιπλέον ο Πρωθυπουργός κ. Κων/νος Καραμανλής την άνοιξη του 2006 στο Κιλκίς, ανακοίνωσε δημόσια, ότι αποτελεί κυβερνητική επιλογή η κατασκευή δικαστικού μεγάρου στο Κιλκίς, η κατασκευή του οποίου προωθείται, όπως είπε ο Πρωθυπουργός, άμεσα.
Επειδή στο θέμα αυτό, μετά από εμπλοκές που παρουσιάσθηκαν και που αφορούν στο Γενικό Πολεοδομικό Σχέδιο του Κιλκίς και στην χωροθέτηση του Δικαστικού Μεγάρου, και επειδή το θέμα αυτό πρέπει να διευθετηθεί άμεσα και με ρεαλισμό, ζητώ να οργανώσετε μια σύσκεψη, υπό την Προεδρία σας, με την συμμετοχή, μεταξύ των άλλων, των βουλευτών του Νομού Κιλκίς, εκπροσώπων της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης και της Δημοτικής Αυτοδιοίκησης του Κιλκίς, για να μας ενημερώσετε για τις ενέργειες του Υπουργείου σας, που θα στοχεύουν στην άμεση διευθέτηση εκκρεμών ζητημάτων για την υλοποίηση ενός επιτακτικού αιτήματος για το Νομό μας.
ΣΑΒΒΑΣ ΤΣΙΤΟΥΡΙΔΗΣ