![](/images/stories/2008/24-5/papoulias.jpg)
Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας είπε χαρακτηριστικά:
«Είμαι χαρούμενος που βρίσκομαι με τον ελληνισμό της Σουηδίας, τον ελληνισμό του Γκέτεμποργκ, έναν ελληνισμό που ξεκίνησε σχεδόν από το μηδέν και έχει αποσπάσει την εκτίμηση και αγάπη του σουηδικού λαού. Τόσο η βασίλισσα όσο και ο βασιλιάς, μου μίλησαν με τα πιο επαινετικά λόγια για τους Έλληνες της Σουηδίας, γι' αυτό που δημιουργείτε και συμβάλλετε στην ανάπτυξη της Σουηδίας. Είστε οι καλύτεροι πρεσβευτές της Ελλάδας στη Σουηδία, σε μια χώρα που σας αγαπάει και σας έδωσε πολλά και της δώσατε και εσείς πολλά. Τελειώνοντας θα κάνω μία προτροπή: να μην ξεχάσουμε ποτέ την πατρίδα».