![eptalofos](/images/stories/2013/21-3/eptalofos.jpg)
Την Καθαρά Δευτέρα γιόρτασαν οι «ΑΚΡΙΤΕΣ ΕΠΤΑΛΟΦΟΥ» ν. Κιλκίς, με φίλους και συγχωριανούς, στις 18 Μαρτίου 2013, στην πλατεία Επταλόφου.Παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες, με θερμοκρασία κοντά στο 0, στις 7 το πρωί άναψε η φωτιά για την παρασκευή της φασολάδας και ξεκίνησε η διαμόρφωση του χώρου, υπό τους ήχους της ποντιακής μουσικής.
Λίγο μετά τις 10:30 ξεκίνησε να σερβίρεται η φασολάδα με τα υπόλοιπα παραδοσιακά εδέσματα και κρασί, σε όσους τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση.