Πολιτιστικά
![tmima_polykastrou](/images/stories/2010/11-5/tmima_polykastrou.jpg)
Τρίτη, 11 Μαϊος 2010 13:21
51η Αιμοδοσία και εκδρομή σε Πράγα, Βιέννη, Βουδαπέστη
Συντάκτης: Eidisis.gr
Με αθρόα προσέλευση μελών και φίλων διενεργήθηκε την Κυριακή 18 Απριλίου η 51η αιμοδοσία του Πολιτιστικού Λαογραφικού Συλλόγου Γουμένισσα "Άγιος Τρύφων". Η αιμοδοσία διενεργήθηκε σε συνεργασία με το σχετικό τμήμα του νοσοκομείου Κιλκίς. Μεταξύ των προσελθέντων αναφέρονται χαρακτηριστικώς οι περιπτώσεις εργαζομένων στο νοσοκομείο Γουμένισσας, αθλητών του Παλαιστικού συλλόγου και μέλη του Super 3 ΑΡΗ Γουμένισσας. Στα 26 χρόνια συνεχούς λειτουργίας της Τράπεζας Αίματος (1984-2010) έχει αυξηθεί σημαντικά ο αριθμός των μελών που προσέρχονται και αιμοδοτούν ενισχύοντας έτσι το απόθεμα της Τράπεζας Αίματος. Όλο και περισσότεροι συνειδητοποιούν την αναγκαιότητα της κοινωνικής προσφοράς και αισθάνονται σαν άνθρωποι την ηθική ικανοποίηση ότι κάνουν τον καθήκον τους σώζοντας μια ζωή.
![kampani](/images/stories/2010/8-5/kampani.jpg)
![nea_kabala](/images/stories/2010/7-5/nea_kabala.jpg)
![karpi](/images/stories/2010/7-5/karpi.jpg)
Παρασκευή, 07 Μαϊος 2010 23:42
Η Αξιούπολη τιμά της επέτειο της μάχης στο Σκρα
Συντάκτης: Eidisis.gr
Με ιδιαίτερα σημαντικό τρόπο τιμάται φέτος, την Κυριακή 16 Μαίου, η 93η επέτειος από τη Μάχη στο Σκρά κατά την περίοδο του α’ παγκοσμίου πολέμου στο Μακεδονικό Μέτωπο. Στο φετινό πρόγραμμα των εκδηλώσεων εντάχθηκαν και τα εγκαίνια του παραρτήματος Μακεδονίας του Εθνικού Κέντρου Ερευνών και Μελετών «Ελευθέριος Κ. Βενιζέλος» που θα εδρεύει στην Αξιούπολη. Είναι χαρακτηριστικό της μεγάλης απήχησης των εκδηλώσεων ότι κεντρικός ομιλητής στην εκδήλωση είναι ο πρώην Πρόεδρος της Βουλής Απόστολος Κακλαμάνης.
Οι Φίλοι του Ιδρύματος ‘’Μελίνα Μερκούρη’’ στο πλαίσιο του προγράμματος ‘’Περιβάλλον και Πολιτισμός’’ εγκαινίασαν στις 13 Απριλίου 2010 έκθεση Διεθνούς Παιδικής Ζωγραφικής με θέμα: ‘’Ο πλανήτης Γη, το σπίτι μας’’, στην οποία συμμετέχουν 33 χώρες. Πρώτο έργο που εκτίθεται στην ελληνική συμμετοχή είναι της μικρής Θεοδώρας Γρηγοριάδου, μαθήτριας των Εικαστικών Εργαστηρίων της ΤΕΧΝΗΣ. Η έκθεση φιλοξενείται στο Περίπτερο 1 της Δ.Ε. Θεσ/νίκης. Στον ίδιο χώρο λειτουργούν και περίπτερα διαφόρων φορέων μεταξύ των οποίων και της ΤΕ-ΧΝΗΣ Κιλκίς. Στο περίπτερό της εκτίθενται φωτογραφίες-στιγμιότυπα από εκδηλώσεις της ΤΕΧΝΗΣ, από το 1980 που άρχισε να λειτουργεί, μέχρι σήμερα.
Πλήθος κόσμου κατέκλυσε τον οικισμό Χρυσόπετρας του Δήμου Γαλλικού συμμετέχοντας στις πανηγυρικές εκδηλώσεις προς τιμή του Αγίου Αθανασίου. Την παραμονή της εορτής τελέσθηκε Μέγας Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός μετά Λιτής, Αρτοκλασίας. Το πρωί της Κυριακής μετά το πέρας της Θείας Λειτουργίας, ο νεοσύστατος Μορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Χρυσόπετρας διοργάνωσε δεξίωση, στον προαύλιο χώρο του πολιτιστικού κέντρου.
![kourmpani](/images/stories/2010/5-5/kourmpani.jpg)
![oikogeneiakes_sxeseis](/images/stories/2010/4-5/oikogeneiakes_sxeseis.jpg)