Τετάρτη, 18 Μαϊος 2011 14:44
Στην ΤΕΧΝΗ η δασκάλα της Θράκης Χαρά Νικοπούλου
![nikolopoulou](/images/stories/2011/17-5/nikolopoulou.jpg)
Την ηρωική και φιλότιμη αυτή δασκάλα φιλοξενούν τη Δευτέρα 23 Μαΐου 2011, στο Συνεδριακό Κέντρο του Δήμου Κιλκίς και ώρα 8 μ.μ., η ΤΕΧΝΗ Κιλκίς και η Θρακική Εστία Κιλκίς. Θέμα της ομιλίας της οι εμπειρίες της από την υπηρεσία της στο χωριό του Έβρου, οι αγώνες και οι προσπάθειές της για την εφαρμογή του Συντάγματος στην ευαίσθητη αυτή περιοχή, αλλά και οι απειλές και η εχθρότητα που συνάντησε από εγκάθετους κυρίως του Τουρκικού Προξενείου Κομοτηνής. ‘’Η Ακαδημία στο πρόσωπό μου παρασημοφορεί τη φιλοπατρία και τη διαμόρφωση κυρίως της εθνικής συνείδησης στους μαθητές μου’’ είπε στην αντιφώνησή της προς τα μέλη της Ακαδημίας η Χαρά Νικοπούλου, υπενθυμίζοντας σε όλους, εν μέσω κρίσεως και ξεθωριάσματος αρχών και αξιών, τον αρχαίο λόγο ‘’φίλει την πατρίδα καν άδικος η’’, οφείλουμε να αγαπάμε την πατρίδα ακόμη και αν είναι άδικη.
Η εκδήλωση περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα του Ο.ΠΟ.Ν.Γ.Α. Δήμου Κιλκίς, για τον εορτασμό των ‘’Ελευθερίων 2011’’ της πόλης μας.