![](/images/stories/2008/18-10/katalipseis.jpg)
Οι καταληψίες δεν επέδειξαν ιδιαίτερη σπουδή να δημοσιοποιήσουν πέραν της εκπαιδευτικής κοινότητας τα αιτήματά τους και σύμφωνα με πληροφορίες μας σε αυτά περιλαμβάνονταν, πέραν των γενικών εκπαιδευτικών θεμάτων, και λειτουργικά προβλήματα των σχολείων τους.
Οι καταλήψεις με τελευταία αυτήν στα σχολεία του Πολυκάστρου έληξαν χθες Παρασκευή και από Δευτέρα αναμένεται να επιστρέψουν στις αίθουσες. Με μόνο ερωτηματικό την εξέλιξη της κατάληψης στο ΕΠΑΛ Αξιούπολης.
Ωστόσο παράγοντες της εκπαιδευτικής κοινότητας εκτιμούν ότι η κινητοποίηση αυτή αποτέλεσε ουσιαστικά το προανάκρουσμα της αντίδρασης που θα εκδηλωθεί στο προσεχές μέλλον.