Παρασκευή, 3 Μαΐου 2024, 7:06:51 μμ
Κυριακή, 21 Απριλίου 2024 20:03

Δις Κυπελλούχος ο Κιλκισιακός

Ο Κιλκισιακός νίκησε 3-0 την ΑΕ Πολυκάστρου στον τελικό του Κυπέλλου και του απονεμήθηκε και το Κύπελλο του πρωταθλητή της ΕΠΣ Κιλκίς.

Οι παίκτες  μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν μπάλα και να διεκδικήσουν το Κύπελλο της ΕΠΣ Κιλκίς στο Δημοτικό Στάδιο του Κιλκίς. Αλλά άλλα οι παίκτες βούλονται κι άλλα ο καιρός κελεύει. Στα 80 από τα 90 λεπτά της συνάντησης που ολοκληρώθηκε με καθαρή νίκη του Κιλκισιακού με 3-0 η βροχή έπεφτε και το γήπεδο έμοιαζε με τσουλήθρα.

Δυνατές μονομαχίες σε ένα παιχνίδι στα όρια του αντικανονικού και λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου και αποτελεί κατόρθωμα για το διαιτητή Δραγούση που έβγαλε ένα τόσο δύσκολο παιχνίδι «αβρόχοις ποσίν»

Η ΑΕ Πολυκάστρου ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη και μάλιστα έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ. Αλλά ο Κιλκισιακός ήταν η κυρίαρχη ομάδα στο συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Στο ημίωρο ο Σαλπιγγίδης έβαλε σε θέση οδηγού τον πρωταθλητή σημειώνοντας το 1-0.

Λίγα λεπτά μετά την επανάληψη ο Τσολακίδης πέτυχε και δεύτερο τέρμα, ανοίγοντας το δρόμο της επικράτησης και ο Γολιδόπουλος το 75’ σφράγισε και διαμόρφωσε την τελική νίκη με 3-0.

Και κάπου προς το τέλος και σίγουρα στην απονομή που έκανε ο πρόεδρος της ΕΠΣ Κώστας Πάταρας εμφανίστηκε και ο ήλιος κι όλα τελείωσαν λαμπρά.

Πολυτιμότερος παίκτης της συνάντησης αναδείχτηκε ο Τσολακίδης..

Το διαιτητή Δραγούση συνέδραμαν οι Παπαδόπουλος και Μακρίδης ενώ τέταρτος ήταν ο Καρυπίδης.

Τώρα πλέον  ο Κιλκισιακός ως δις κυπελλούχος και υπό την ιδιότητα του πρωταθλητή αρχίζει την ερχόμενη Κυριακή τους αγώνες μπαράζ για άνοδο στη Γ’ Εθνική με πρώτο αντίπαλο το ΙΕΚ Δέλτα της Θεσσαλονίκης εκτός έδρας.