Αγώνες πλέι οφ και πλέι άουτ

Συντάκτης:

Επτάλοφος – ΑΕ Πολυκάστρου 1-0
Στον τελικό ο ΠΑΟΝΕ
Στο γήπεδο του Επταλόφου όπου διεξήχθη ο πρώτος αγώνας για την ανάδειξη της μιας ομάδας που διεκδικούσε τη συμμετοχή της στον τελικό για την ανάδειξη του πρωταθλητή ο αγώνας ήταν σφιχτός  χωρίς πολλές φάσεις. Πλεόνασαν οι μονομαχίες στο κέντρο χωρίς πολλές επικίνδυνες φάσεις στα καρέ των ομάδων. Οι γηπεδούχοι είχαν βαθμολογικό αβαντάζ στην κανονική περίοδο  και πήραν τη νίκη με γκολ του Τζεβελέκη στο ημίωρο, όταν αξιοποίησε μπαλιά ακριβείας από τον Παντελιάδη.
Στην επανάληψη οι Πολυκαστρινοί προσπάθησαν να βγουν μπροστά, αλλά όταν έχασαν τον Μπέλλη με δεύτερη κίτρινη, αποδυναμώθηκαν. Παρά ταύτα είχαν κάποιες υποψίες για γκολ που δεν αξιοποίησαν. Ήταν ο ΠΑΟΝΕ που έχασε την κλασικότερη ευκαιρία όταν το σουτ του Παντελιάδη απέκρουσε ο Γαρδάνης. Λίγο αργότερα έγινε μια φάση που λίγο έλλειψε να τινάξει το παιχνίδι στον αέρα. Ο Παντελιάδης  σε μια φάση στο κέντρο του γηπέδου έκανε φάουλ, δέχτηκε δεύτερη κίτρινη, αλλά η ζημιά αφορούσε κυρίως τη μη συμμετοχή του στο επόμενο παιχνίδι. Η απόφαση ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους, δοθέντος ότι ο παίκτης είχε δηλώσει ότι ο τελικός (που πλέον δεν θα παίξει) θα ήταν το τελευταίο και αποχαιρετιστήριο παιχνίδι του.  Και κατά γενική ομολογία η κόκκινη που δέχτηκε ήταν άδικη.
Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτε, εξάλλου είναι ζήτημα αν στην επανάληψη παίχτηκε ποδόσφαιρο περισσότερο από 20 λεπτά.

Ο ΠΑΟΝΕ πήρε την πρόκριση και θα παίξει στον τελικό με Γουμένισσα ή Κρηστώνα.

Πάικο – ΠΑΟΚ Κρηστώνας 0-0
Στα πέναλτι πέρασε η Κρηστώνα
Ιδού ένα παιχνίδι με ένταση, δύναμη, πολλές ατομικές μονομαχίες παικτών, αλλά και δυο διακοπές. Πεντάλεπτη η πρώτη και εφτάλεπτη η δεύτερη, ανά μία σε κάθε ημίχρονο.
Το ισόπαλο παιχνίδι οδηγήθηκε σε παράταση και πάλι γκολ δεν μπήκε, οπότε ξεκίνησε η διαδικασία των πέναλτις. Εκτελέστηκαν συνολικά 24 πέναλτι, από τα οποία εύστοχα ήταν τα 13! Δουλκερίδης και Κυριακίδης απέκρουσαν συνολικά 11 πέναλτι! Τελική νικήτρια η Κρηστώνη κι έτσι οι δυο ομάδες θα ξανασυναντηθούν το ερχόμενο Σάββατο σε ουδέτερο γήπεδο προκειμένου να αναδειχθεί ο αντίπαλος του ΠΑΟΝΕ στον τελικό της α1 κατηγορίας.  Στο δεύτερο αγώνα θα ισχύσουν και πάλι τα ίδια. Αν δεν αναδειχθεί νικητής στην κανονική διάρκεια, θα δοθεί παράταση και εφόσον χρειαστεί η εκτέλεση πέναλτις. Ϊδωμεν.

Πλέι άουτ α1 κατηγορίας
Ηρακλής Αργυρούπολης – Χέρσο 0-1
Νίκη ελπίδας για την Δόξα
Εκτός έδρας νίκη που οδηγεί σε νέο αγώνα, αυτήν την φορά  σε ουδέτερο γήπεδο, πέτυχε η Δόξα Χέρσου μέσα στην Αργυρούπολη. Το μοναδικό τέρμα σημείωσε ο Ακριτίδης με το «καλημέρα» , στο τρίτο λεπτό της συνάντησης. Ο Ηρακλής είχε σοβαρό πλεονέκτημα, αλλά τώρα που έχασε πρέπει να κερδίσει πια σε ουδέτερο γήπεδο, δηλαδή εξανεμίστηκε το πλεονέκτημα και τώρα οι δυο ομάδες πάνε στα ίσια για να κερδίσουν την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία.  Δηλαδή να αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα έδρας τον Απόλλωνα Πευκοδάσους, που βρίσκεται ούτως ή άλλως σε χειρότερη θέση αφού ό,τι έχει να διεκδικήσει θα το πράξει εκτός έδρας.
Το παιχνίδι στην Αργυρούπολη στο πρώτο ημίχρονο ήταν δυνατό, ισορροπημένο με δυο καλές φάσεις για κάθε ομάδα. Στην επανάληψη ο Ηρακλής προσπάθησε να επιβληθεί, αλλά περίσσεψαν οι «γιόμες» που επέκρουαν εύκολα οι αμυντικοί της Δόξας. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με αντεπιθέσεις και στο 80’ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Ακριτίδη που δεν δόθηκε. Ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 92’ όταν βρέθηκε απέναντι στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Σιδηρόπουλο κι έχασε την ευκαιρία για το 0-2.
Ο Ηρακλής πλήρωσε τις απουσίες του Γιώργου και Οδυσσέα Τακαβάκη καθώς και του εμπειρότατου Σερταρίδη που είχαν αποβληθεί στο προηγηθέν παιχνίδι πρωταθλήματος των δυο ομάδων στο Χέρσο.
Ο επαναληπτικός λοιπόν αναμένεται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Αγώνες πλέι οφ α κατηγορίας, α’ ομίλου

Πεδινό-Κεντρικό 1-2
Ο νόμος του ποδοσφαίρου
Ίσως ήταν το καλύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής και των δυο κατηγοριών στα πλέι οφ και πλέι άουτ. Ξεκίνησε με τις καλύτερες συνθήκες αφού στο πρώτο δεκάλεπτο χάθηκαν πέντε ευκαιρίες για γκολ, τρεις για το Πεδινό και δυο για τους φιλοξενούμενους. Η συνέχεια ανήκε στο Κεντρικό που έχανε τις ευκαιρίες σε ρυθμό πολυβόλου.  Το ημίχρονο έληξε με το άσφαιρο 0-0 και στην επανάληψη είχαμε την ίδια εικόνα.
Στο 65’ αμυντικό λάθος των γηπεδούχων δεν συγχώρεσε ο αποτελεσματικός σέντερ φορ του Κεντρικού Παππάς που από πλάγια θέση με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ 0-1.
Το Πεδινό αντέδρασε, πίεσε και  ο …χασογκολισμός συνεχίστηκε. Στο 75’ έγινε η φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών στους Πεδινιώτες, αφού όπως ισχυρίζονται η μπάλα ύστερα από κεφαλιά παίκτη τους πέρασε τη γραμμή του τέρματος. Ο βοηθός Τσόγλης  κι ο διαιτητής Σαρηγιαννίδης είχαν όμως  άλλη γνώμη.  Στο 85’ ο Κουρτίδης πέρασε και τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και ισοφάρισε. Κι εκεί που αναθάρρησαν, ήρθε ένα λεπτό αργότερα η ψυχρολουσία. Ένα σουτ του Παππά από το πουθενά αφού ..περιπλανήθηκε πρώτα σε κεφάλι αμυντικού, χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ξαναχτύπησε στην πλάτη του τερματοφύλακα και αναπαύτηκε στα δίχτυα του Πεδινού για το 1-2.
Δυο λεπτά αργότερα, στο 88’, διακόπηκε το παιχνίδι διότι ο διαιτητής δέχτηκε μπουκάλι νερού στην πλάτη. Ο διαιτητής δεν είδε από πού προήλθε το μπουκάλι και το έγραψε στο φύλλο αγώνα, οπότε η όποια κατακύρωση αποτελέσματος θα γίνει με απόφαση της ΕΠΣΚ.  Με σοβαρό το ενδεχόμενο να διαταχθεί η συνέχιση του αγώνα για τα δυο υπολειπόμενα λεπτά της κανονικής διάρκειας συν εφτά που είχαν υποδειχθεί ως πρόσθετος χρόνος.
Έτσι έληξε άδοξα ένα παιχνίδι που αδικεί δυο ομάδες αναμφίβολα με πολλά χαρίσματα. Ομάδα με ταλέντο η ΑΕ Πεδινού, αλλά ομάδα με ψυχή και ο ΠΑΟΚ Κεντρικού δίκαια βρίσκονται στη διαδικασία των πλέι όφ.  Αρκεί να πειστεί και ο εκτοξευτής μπουκαλιών.

Ηρακλής Κοιλαδίου – Γαλλικός 1-3
Επαναληπτικός όπως τελικός
Σε δεύτερο παιχνίδι οδηγούνται ι δυο ομάδες σε ουδέτερο γήπεδο αυτήν την φορά, αφού οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη «σπάζοντας» την έδρα του Κοιλαδίου.  Εκεί θα λυθούν οι διαφορές του την Κυριακή και θα κριθεί ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Πεδινό- Κεντρικό. Το γήπεδο θα οριστεί από την ΕΠΣΚ.

Παρασκευή, 08 Απριλίου 2016 22:09

Όλοι μαζί μπορούμε

Συντάκτης:

Σήμερα 06 Απριλίου 2016 πληροφορηθήκαμε   ότι  ο Δήμαρχος Παιονίας  κ. Χρήστος Γκουντενούδης  κατέθεσε μηνυτήρια αναφορά στον Εισαγγελέα πλημμελειοδικών Κιλκίς για το θέμα μεταναστών και προσφύγων στο τόπο μας.

Ό,τι και να πούμε είναι λίγο! Η Γυναικεία ομάδα του Κιλκισιακού έδωσε τη Κυριακή 3 Απριλίου τον πρώτο της φιλικό αγώνα με την αντίστοιχη του Αχιλλέα Περαίας και επκράτησε με 6-0!

Τετάρτη, 06 Απριλίου 2016 22:48

Κιλκισιακός - β’ ομάδα Και τώρα ο Άσπρος

Συντάκτης:

Στη τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, και με τον Κιλκισιακό Β΄ να έχει "κλειδώσει" τη τρίτη θέση, ήρθε η ήττα χωρίς συνέπειες με 2-1 από τη Δοϊράνη στο Σταυροχώρι.

Τρίτη, 05 Απριλίου 2016 22:32

Φώτης Ζάικος : Στα γήπεδα της Α1 κατηγορίας

Συντάκτης:

Α.Ε. Πολυκάστρου – Κιλκσιακός 1-0
Εντός πλέι οφ η ΑΕΠ, εκτός ο Κιλκσιακός
Έγινε κι αυτό. Για πρώτη φορά στην ιστορία του ο Κιλκσιακός με τη βαριά φανέλα, την μακροχρόνια ιστορία και τη συμμετοχή του μέχρι και στη β’ εθνική, έμεινε εκτός μπαράζ για τον πρωταθλητή του νομού για ένα βαθμό.

Πριν την έναρξη του τελευταίου παιχνιδιού της κανονικής περιόδου στην Τέρπυλο όπου και η έδρα αγώνων της ανδρικής ομάδας της Ακαδημίας, πραγματοποιήθηκε από την ΕΠΣΚιλκίς η απονομή του κυπέλλου του πρωταθλητή του Ανατολικού Ομίλου της Α’Κατηγορίας. Ο Γεν.Γραμματέας της ΕΠΣΚ κ.Πάταρας Κων/νος εκπροσωπώντας την ΕΠΣΚιλκίς, απένειμε το κύπελλο και τα μετάλλια στους πρωταθλητές παίκτες και παράγοντες του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ Κιλκίς ,μέσα σε πανηγυρική ατμόσφαιρα. Μετά το τέλος του αγώνα η Διοίκηση της ομάδας δεξιώθηκε όλη την ομάδα σύσσωμη μαζί με το τεχνικό τιμ σε ταβέρνα της Πόλης για τα επινίκια.

Τρίτη, 22 Μαρτίου 2016 22:03

Συντάκτης:

Κιλκισιακός – Ν. Γυνακόκαστρο 4-0
Μονόλογος του Κιλκισιακού
Σοβαρός, όπως στα τελευταία παιχνίδια του ο Κιλκισιακός, σε ένα παιχνίδι μονόλογο έβαλε τέσσερα γκολ στον Μέγα Αλέξανδρο, από τον οποίο είχε χάσει στο παιχνίδι του α’ γύρου στο Ν. Γυναικόκαστρο.

Παρασκευή, 11 Μαρτίου 2016 20:50

Τα νέα του Κιλκισιακού

Συντάκτης:

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ-ΠΑΛΙΟ ΑΓΙΟΝΕΡΙ 1-0
Ο Κιλκισιακός επανήλθε στις νίκες επικρατώντας το Σάββατο στο Δημοτικό Στάδιο 1-0 του Παλαιού Αγιονερίου. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης σημείωσε στο 34' ο Σωκράτης Παπαδόπουλος.
Η ομάδα του Μάκη Δανδίκα είχε και πάλι τον απόλυτο έλεγχο και δημιούργησε αρκετές φάσεις μπροστά από την αντίπαλη εστία. Από την άλλη μεριά η αμυντική γραμμή βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και ο Ζάικος δεν "απειλήθηκε" καθόλου. Κορυφαίες στιγμές για τον Κιλκισιακό ήταν τα δύο δοκάρια, με τους Γιάννη Βαχανελίδη στο 20' και Σάββα Παπαδόπουλο στο 83'.
Το Σάββατο ο Κιλκισιακός αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Επτάλοφο.

Το Σάββατο η Ακαδημία με 5 τμήματά της αναμετρήθηκε με τις Ακαδημίες των Αστέρα Αμπελοκήπων-Αίαντα Εύοσμου-Α.Σ Ηλιούπολης ,με τα αντίστοιχα τμήματα τους. Οι αγώνες ήταν συγκλονιστικές ,με μάχες σώμα με σώμα με τα παιδιά να κερδίζουν τόσο σε εμπειρίες αγώνων όσο και ψυχαγωγικό επίπεδο. Η αναχώρηση έγινε από την Ακαδημία και το πρωί του Σαββάτου στις 10.00, τα τμήματα AJAX,BAYERN και REAL άνοιξαν τον χορό των αναμετρήσεων, ενώ ακολούθησαν στις 11.00 τα υπόλοιπα τμήματα INTER και ATLETICO με τα κάτωθι αποτελέσματα: