Σάββατο, 11 Μαΐου 2024, 3:08:35 μμ
Πέμπτη, 03 Νοεμβρίου 2016 22:42

Νίκη εκτός έδρας για τις Ελπίδες του Αλέξανδρου

Δύσκολη επικράτηση για την ομάδα νέων της Ακαδημίας Αλέξανδρος Κιλκίς τις Ελπίδες για το πρωτάθλημα της Β´ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Κιλκίς. Με σκορ 3-4 επικράτησε την Κυριακή η ομάδα των Ελπίδων Κιλκίς  στο Ηλιόλουστο με τον τοπικό Ήλιο , σε ένα παιχνίδι που δυσκόλεψε και τις δυο ομάδες λόγο του δυνατού αέρα

( ευνοϊκός από ένα ημίχρονο για κάθε ομάδα ) αλλά βοήθησε να επιτευχθούν πολλά γκολ και να προσφέρει χορταστικό παιχνίδι στους φιλάθλους που το παρακολούθησαν. Η ομάδα των Ελπίδων με συνεχείς πίεση στον αντίπαλο από το πρώτο λεπτό κατάφερε στο 9’ να προηγηθεί με τον Μπαλάσκα Α. Ο Ήλιος όμως αντέδρασε και με σύμμαχο τον δυνατό αέρα και δυο σουτ στο 20’ & 30’ έξω από την περιοχή πήρε κεφάλι στο σκορ με 2-1. Οι νεαροί ποδοσφαιριστές των Ελπίδων δε το έβαλαν κάτω και με την πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με σκόρερ πάλι τον Μπαλάσκα Α. Στο 35’ Και ενώ το παιχνίδι ελεγχόταν από τους παίκτες των Ελπίδων , στην τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή από τον πλάγιο διάδρομο αυτή τη φορά και σύμμαχο τον αέρα η γηπεδούχος ομάδα έκανε το 3-2. Στο δεύτερο ημίχρονο με ευνοϊκό αέρα για τις Ελπίδες, ο Ήλιος κλείστηκε και προσπαθούσε να κρατήσει το σκορ , αλλά η πίεση και το γρήγορο παιχνίδι των Ελπίδων έφερε εκ νέου τον Μπαλάσκα , ο οποίος ήταν σε καταπληκτική μέρα ,  σε θέση βολής και έκανε το 3-3. Σε όλη την διάρκεια του αγώνα η κινήσεις και οι αυτοματισμοί των νεαρών παικτών των Ελπίδων έδειχναν την πολύ σοβαρή δουλειά που γίνεται στο τμήμα , και σε μια από τις πολλές φάσεις που δημιούργησαν και πιο συγκεκριμένα στο 78’ έφεραν τον Λαζαρίδη σε θέση σουτ όπου με ένα πανέμορφο γκολ έκανε το τελικό 3-4.
Εκτός από τον Ανδρέα Μπαλάσκα που πέτυχε χατ τρικ , σε μεγάλη μέρα και ο Γεράσιμος Γεωργιάδης που άρχισε να δείχνει τις ικανότητες του ενώ εντυπωσιακή ήταν και η πρώτη εμφάνιση σε αγώνα πρωταθλήματος του Κωνσταντίνου Τζιτζίδη αφού γεννημένος το 2001 ήταν η πρώτη του ευκαιρία να αγωνιστεί σε κανονικό παιχνίδι. Ευκαιρία που όπως θα διαπιστώσει ο κάθε ένας περνούν και θα έχουν όλοι όσοι ανήκουν στο συγκρότημα αυτό , αφού δεν υπάρχουν standard βασικοί η αναπληρωματικοί  , που σκοπός του δεν είναι ο πρωταθλητισμός αλλά η χρησιμοποίηση των μικρότερων παικτών της Ακαδημίας που έχουν δικαίωμα συμμετοχής σε αντρικό πρωτάθλημα με σκοπό τις εμπειρίες , να εκπαιδευτούν με την σωστή προπόνηση και ασκησιολόγιο για την ηλικία αυτή αλλά και με την σωστή διαπαιδαγώγηση να γίνουν καλύτεροι άνθρωποι αύριο.
Σύνθεση :(Β. Παμπορίδης) Κιοσές Κ.(46’ Ορμανίδης Β.) Χατζηβασιλείου Α. Ζαφειρόπουλος Ι. Ανανιάδη Ν. Μαργαριτόπουλος Μ. Λαζαρίδης Π. Τσίρκας Γ. (46’Μιχαηλίδης Γ.) Μπαλάσκας Α.(82’Μιχαηλίδης Π.) Παπαδόπουλος Χ. Τζιτζίδης Κ. Γεωργιάδης Γ.
Επόμενος αγώνας ο εντός έδρας την Κυριακή 06/11/16 και ώρα 15:00 στο αθλητικό κέντρο Ατέρμων με την Ελπίδα Μικροκάμπου.